X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. "Musiało dojść do wojny z Krzyżakami"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 13:04
- Jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego Polska nie była w stanie walczyć z Krzyżakami, zbierała siły. Było jednak o co walczyć, bo w latach 1308-09 Krzyżacy zajęli Pomorze, które stanowiło część Królestwa Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Barański z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gośćmi byli również historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tomasz Jasiński i Jarosław Struczyński, pasjonat  historii, który od wielu lat wciela się w rolę Ulricha von Jungingena w czasie rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem.
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem
Rekonstrukcja bitwy pod GrunwaldemFoto: shutterstock

W tym czasie Polska wygrywała na arenie międzynarodowej w procesach arbitrażowych przeciwko Krzyżakom. Była jednak za słaba, by prowadzić wojnę. Sytuacja zmieniła się po śmierci Ludwika Węgierskiego, gdy na polskim tronie zasiadła jego córka Jadwiga i doszło do unii polsko-litewskiej. - Zakon Krzyżacki starał podporządkować sobie Litwę, zwłaszcza Żmudź. To była kwestia bytu. Krzyżacy twierdzili, że walczą z poganami, a jedynymi poganami w pobliżu byli Litwini. W roku 1385, gdy doszło do małżeństwa Jadwigi i Władysława Jagiełły, tzw. pierwszej unii polsko-litewskiej, potęga obu państwa wzrosła. Razem mogły stawić czoła Krzyżakom - powiedział. 


Jan_Matejko,_Bitwa_pod_Grunwaldem 1200.jpg
Tajna broń Jagiełły. Bez mostu pontonowego nie byłoby bitwy pod Grunwaldem

Geopolityka

Wojna wybuchła w 1409 roku. - Krzyżacy posiadali wtedy swoje państwo w Prusach, ale byli w sojuszu z Zakonem Kawalerów Mieczowych na Inflantach. Pomiędzy nimi była Żmudź, a Krzyżakom zależało na utworzeniu jednego państwa. Żmudź została stracona, ale wybuchło powstanie przeciwko Krzyżakom wpierane przez Litwę i Polskę. Musiało dojść do wojny -  tłumaczył mediewista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Również prof. Tomasz Jasiński zwrócił uwagę na ówczesną sytuację międzynarodową. - Początkowo wcale nie chodziło o Krzyżaków. Możni w Krakowie najbardziej byli zainteresowani Rusią Czerwoną. Rywalizowały o nią trzy państwa Polska, Węgry i Litwa. Wymyślono genialne posunięcie, że królewna węgierska poślubi władcę litewskiego i dzięki temu obejmą kontrolę na Rusią i dalej handlem nad Morze Czarne. Tymczasem wybuchło powstanie na Żmudzi, a w 1402 roku Krzyżacy kupili Nową Marchię. Polska poczuła się okrążona - powiedział historyk.

Bitwa

Do bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych w historii średniowiecznej Europy, doszło 15 lipca 1410 roku. Starły się wojska zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena z połączone siłami polskimi i litewskimi, przy udziale wojsk tatarskich, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda. - Ogromne znaczenia miała przeprawa wojsk Jagiełły przez Wisłę w Czerwińsku, która zmyliła Krzyżaków. Manewr był bardzo sprytny. Najprawdopodobniej zasadzał się na założeniu, że Krzyżacy nie zdecydują się na walną bitwę, ale na boje o poszczególne grody i zamki. Byłoby to jednak bardziej niebezpieczne dla potencjału państwa krzyżackiego. Ostatecznie armie spotkały się na otwartym polu - wyjaśniał Jarosław Struczyński, który od wielu lat wciela się w rolę Ulricha von Jungingena w czasie rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem.

Posłuchaj
52:50 Grunwald.mp3 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem (Sztuka słuchania)

 

Bitwa zakończyła się pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana do całkowitego zniszczenia zakonu.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Prof. Tomasz Jasiński, prof. Marek Barański, Jarosław Struczyński  
Data emisji: 11.07.2020
Godzina emisji: 10.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polacy mogli lepiej wykorzystać wiktorię pod Grunwaldem?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 20:20
15 lipca mija 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem, która była początkiem końca Zakonu Krzyżackiego. Czy to zwycięstwo zostało całkowicie wykorzystane przez polsko-litewską stronę czy jednak można było poczuć pewien niedosyt?
rozwiń zwiń