X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przerażający był moment odczytania listy ofiar". Wspomnienie katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 11:58
- Pamiętam wiele osób, profesorów, studentów, ręce założone na głowę, z przerażeniem słuchaliśmy tego komunikatu. To rzeczywiście było wydarzenie absolutnie tragiczne, które odbiło się na życiu kraju, na życiu Polaków, na życiu nas wszystkich bez względu na barwy polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Przemysław Czarnek wspominając chwilę, w której dowiedział się o katastrofie smoleńskiej. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także poseł KO Paweł Kowal i poseł PSL Marek Sawicki.
Polacy oddają hołd przed trumnami pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej
Polacy oddają hołd przed trumnami pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim po katastrofie smoleńskiejFoto: KPRP

W piątek obchodziliśmy w Polsce 10 rocznicę jednej z największych tragedii w historii państwa polskiego - katastrofy smoleńskiej. Goście Polskiego Radia 24 mówili o swoich odczuciach związanych z tym wydarzeniem, a także o tym, jakim państwem i jakim narodem jesteśmy dziś, 10 lat po tragedii.

pap czabański 1200.jpg
"Jego celem był interes państwa i troska o obywatela". Krzysztof Czabański o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego

Poseł PiS Przemysław Czarnek wspominał, jak sam dowiedział się o tragedii. Opowiadał, że prowadził wówczas zajęcia w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, kiedy zadzwoniła do niego żona i go o tym poinformowała. Natychmiast zszedł do holu i poprosił tam o włączenie telewizora. Kolejne osoby zaczęły się schodzić do holu, bo też zaczęli się o tym dowiadywać telefonicznie.

- Najbardziej przerażający moment był wówczas, kiedy odczytywana była lista wszystkich ofiar, kiedy dowiadywaliśmy się wszyscy, kto był na pokładzie samolotu oprócz pary prezydenckiej - mówił poseł PiS.

- Pamiętam wiele osób, profesorów, studentów, ręce założone na głowę, z przerażeniem słuchaliśmy tego komunikatu. To rzeczywiście było wydarzenie absolutnie tragiczne, które odbiło się na życiu kraju, na życiu Polaków, na życiu nas wszystkich bez względu na barwy polityczne - dodał.

Stefan-Hambura.jpg
"Rząd Donalda Tuska nie zdał egzaminu". Mec. Hambura o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Poseł KO Paweł Kowal wspominał tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którym współpracował przed katastrofą smoleńską. Podkreślił, że jego największym doświadczeniem politycznym była wspólna z Lechem Kaczyńskim praca nad polityką wschodnią i polityką historyczną.

Zaznaczył, że w tragedii - podobnie jak wielu innych polityków - także on stracił wielu bliskich, znajomych i przyjaciół. - Wśród nich właśnie Lech Kaczyński, który - nie jest to tajemnicą - był dla mnie kimś więcej, niż politykiem, był dla mnie profesorem, jednym z moich mentorów - mówił Paweł Kowal.

- Jako wspólnota utraciliśmy takie poczucie pewności. To, co się stało przez ostatnie 10 lat, to jest doświadczenie takiego rozedrgania życia publicznego. Ludzie nie są pewni tych rzeczy, na których wcześniej myśleli, że mogą polegać w 100 procentach - dodał.

andrzej-melak 663.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Melak: kilkadziesiąt lat walczyliśmy, żeby przełamać kłamstwo katyńskie

Także poseł Marek Sawicki z PSL-u wspominał dzień, w którym dowiedział się o katastrofie smoleńskiej. Mówił, że szykował się do pogrzebu kolegi szkolnego, na który nie mógł pójść w związku z tragedią narodową.

- Rzeczywiście tam było nie tylko trzech posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł Wojtas, Woda i Deptuła, ale także elita, można powiedzieć kwiat polskiej polityki ale także duchowieństwa, wojska. Faktycznie co najmniej 80 proc. osób spośród wszystkich ofiar znałem osobiście, miałem okazję z nimi się spotkać - zaznaczył polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Przemysław Czarnek (PiS), Paweł Kowal (KO), Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 11.04.2020
Godzina emisji: 10.06

PR24/jmo

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:01
- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
rozwiń zwiń