X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister sprawiedliwości: nie naruszono immunitetu prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 09:56
- Można postawić tezę, że działania ws. prezesa NIK Mariana Banasia były całkowicie legalne. Konstytucja i ustawa mówią o immunitecie formalnym, który chroni osobę, a nie miejsce  - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marian Romanowski (Solidarna Polska). Gośćmi byli również Zbigniew Girzyński (PiS), Wanda Nowicka (Lewica), Dariusz Joński (KO), Wojciech Maksymowicz (Porozumienie) i Dobromir Sośnierz (Konfederacja). 
Audio
  • Marian Romanowski, Zbigniew Girzyński, Wanda Nowicka, Dariusz Joński, Wojciech Maksymowicz i Dobromir Sośnierz o sprawie Mariana Banasia (Sztuka słuchania)
Prezes NIK Marian Banaś (C) opuszcza budynek Sejmu po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek
Prezes NIK Marian Banaś (C) opuszcza budynek Sejmu po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą WitekFoto: PAP/Leszek Szymański

NIK zapowiedziała złożenie zażalenia do sądu na przeszukania CBA w siedzibie Izby. Rozważa też podjęcie dalszych kroków prawnych - poinformowało biuro prasowe NIK po spotkaniu Mariana Banasia z marszałek Sejmu. W piątek odbyło się spotkanie prezesa NIK Mariana Banasia z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. O spotkanie wystąpił prezes NIK po tym, gdy w środę na zlecenie prokuratury w Białymstoku funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i w deklaracjach podatkowych Banasia. CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby. Banaś oświadczył wtedy, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK". Powoływał się też na opinię Biura Analiz Sejmowych, że wobec osoby, której przysługuje immunitet, nie wolno podejmować takich czynności.

Kwestia immunitetu

PAP Elżbieta Witek 1200.jpg
Elżbieta Witek: w trakcie działań CBA nie naruszono immunitetu Mariana Banasia

Marian Romanowski przypomniał, że postępowanie toczy się w sprawie a nie przeciwko osobie. - Immunitet formalny obowiązuje, nie został naruszony. Dokonano przeszukania, normalnej procedury - powiedział polityk Solidarnej Polski. Jego zdaniem sprawa Mariana Banasie pokazuje, że państwo polskie działa. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] CBA weszło do gabinetu prezesa NIK Mariana Banasia

Również Zbigniew Girzyński tłumaczył, że jeżeli mamy do czynienia z osobą w stosunku do której prowadzone jest postępowanie wyjaśniające i należy zbadać materiał dowodowy, to elementem postępowania jest też przeszukanie. - To nic nadzwyczajnego. Każdy musi się liczyć tego typu faktem, to w żaden sposób nie narusza immunitetu prezesa NIK, który ma charakter osobisty - powiedział poseł PiS.   

Wcześniejsze wątpliwości 

Dariusz Joński zauważył, że wątpliwości w sprawie osoby Mariana Banasia pojawiały się wcześniej. - Dlaczego wtedy milczały służby? Mamy otwartą wojnę w PiS do której używane są służby i instytucje państwowe. CBA wpada do NIK, NIK wysyła kontrolę do prokuratury, a prokuratura wysyła do CBA. Służby zajmują się sobą - podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Wanda Nowicka uważa, że mamy do czynienia z "wojną w rodzinie". - Nie da się mówić o Marianie Banasiu w oderwaniu od kontekstu. Sygnały o problemie były jeszcze zanim został wybrany na prezesa NIK. PiS miało tego pełną świadomość, a mimo to zdecydowało się, by go wybrać.  Lewica zwróciła się o poparcie wniosku o Trybunał Stanu dla Mariana Banasia. Odmówiono poparcia. W związku z tym nie ma pełnej woli politycznej dla rozwiązania problemu - powiedziała. 

Postawa prezesa NIK

Wojciech Maksymowicz podkreślił, że w sprawie Mariana Banasia doszło do błędu decyzyjnego.  - Była reakcja państwa i tego konsekwencje. Kolejne postępowania są wyrazem tego, że nie ma zmiłuj się - tłumaczył. Dodał, że jest zawiedziony postawą prezesa NIK. - Doszło do naruszenia zasady, że obowiązek stoi przed skłonnością. Obowiązkiem powinna była być dymisja i poddanie się całej procedurze - mówił poseł Porozumienia. 

Dobry obyczaj 

Natomiast Dobromir Sośnierz zauważył, że doszło do sytuacji, że jedne organy państwa "napadają" na inne i podważają ich prawo do funkcjonowania. - Sens działania immunitetu jest taki, by prezes NIK mógł podejmować czynności kontrolne wobec rządu bez obawy, że się narazi. Oprócz przepisów istnieją też dobre obyczaje. Dobrym obyczajem jest to, że jedne instytucje państwa nie podważają działania innych -  tłumaczył.    

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście:  Zbigniew Girzyński (PiS), Marcin Romanowski (SP), Wojciech Maksymowicz (Porozumienie), Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Wanda Nowicka (Lewica), Dariusz Joński (KO)

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 10.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł PiS: Marian Banaś to człowiek o dwóch twarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 20:45
- Z jednej strony mamy urzędnika, który twardo potrafił walczyć z mafiami VAT-owskimi, a z drugiej człowieka podejmującego szereg dość dziwnych działań, z których nie potrafił w sposób logiczny i przekonujący się wytłumaczyć - powiedział Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do czynności podjętych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń