X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Sasin: chcemy, by Marian Banaś odszedł. Opozycja chce, by został

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 14:37
- My widzimy problem z Marianem Banasiem. Słyszymy ze strony opozycji, że ich ta sprawa nie interesuje. Po deklaracjach opozycji mogę powiedzieć tyle - to oni dzisiaj nie chcą zmiany na stanowisku prezesa NIK - powiedział w Polski Radiu 24 Jacek Sasin.
Audio
  • 10.12.19 J. Sasin: to opozycja nie chce zmiany na stanowisku prezesa NIK-u (PR24)

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała na konferencji prasowej o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury w związku z kontrolą programu "Praca dla Więźniów". Jak twierdzi NIK, wykryte zostały liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego wicepremier Jacek Sasin.

1200_Banaś_PAP.jpg
Ekspert: Marian Banaś tym raportem NIK wystrzelił salwę ostrzegawczą

"Jestem zdziwiony"

Minister aktywów państwowych przypomniał, że sprawa bynajmniej nie jest nowa i opiera się na dość starym raporcie, a sprawa już wielokrotnie była wyjaśniana.

- Trochę mnie to dziwi. Z tego co wiem, to ta kontrola była wykonywana jeszcze kiedy prezesem NIK był Krzysztof Kwiatkowski. [...] Trochę mi to wygląda na próbę zawistowania ze strony prezesa Mariana Banasia. Niedobrze, że to się wpisuje w całą dyskusję dotyczącą jego osoby i ewentualnej dymisji z funkcji prezesa NIK - mówił Jacek Sasin.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceszef MSWiA: w sprawie Mariana Banasia służby działały prawidłowo

- To niedobrze, bo to sprawia wrażenie, że to jest działanie odwetowe. Nie wiem, czy tak jest, ale tak to jest komentowane przez dziennikarzy, publicystów. Byłoby to wtedy wplątywanie niezwykle ważnej konstytucyjnie instytutcji, jaką jest Najwyższa Izba Kontroli, w osobisty spór, który Marian Banaś w tej chwili toczy - dodał.

J. Sasin: po to jest NIK, żeby kontrolować

Wicepremier odniósł się także do oświadczenia europosła Patryka Jakiego, który w czasach, gdy przeprowadzana była kontrola, pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości. Przypomniał, że Patryk Jaki był świadom kontroli Izby i zna jej raport. Przytoczył też jego wypowiedź o tym, że NIK wówczas dostrzegł możliwości poprawy programu, ale nie znalazł żadnych nieprawidłowości.

- Ocena Mariana Banasia jest inna. To jest ocena NIK, nie odbieram jej prawa, żeby takie oceny formułować. Po to jest, żeby kontrolować i tam, gdzie uważa, że nie dołożono należytej staranności, pokazywać to, piętnować i kierować zawiadomienia do prokuratury. Niech prokuratura to zbada - mówił Jacek Sasin.

Zauważył jednak, że oceny tego raportu są bardzo jednoznaczne i wiążą się z sytuacją wokół NIK, którą określił mianem "nadzwyczajnej".

PAP Jacek Sasin 1200 ok.jpg
Sprawa Mariana Banasia. Jacek Sasin: będziemy analizować inne możliwości działania

- Takie działanie, kiedy jest wyciągany raport, który powstał jakiś czas temu i był już omawiany, sprawa była już wyjaśniana i nagle ten raport służy do tego, żeby dziś stawiać tak ostre zarzuty i składać zawiadomienie do prokuratury, to niestety każe mi domniemywać, że jest to próba odwrócenia uwagi od problemów prezesa NIK. To by było bardzo niedobrze, bo to by obniżało autorytet NIK - stwierdził wicepremier.

"Opozycja nie chce z nami rozmawiać"

Jacek Sasin przypomniał, że za rządów PO-PSL prezes NIK miał postawione zarzuty i siedział na ławie oskarżonych. Wówczas PO nie podjęła próby zachęcenia Krzysztofa Kwiatkowskiego do dymisji. Także teraz, jak stwierdził wicepremier, opozycja nie jest zainteresowana odwołaniem Mariana Banasia.


- My widzimy problem z Marianem Banasiem, chcemy, żeby odszedł. Słyszymy ze strony opozycji, że ich ta sprawa nie interesuje, że oni w żaden sposób nie chcą rozmawiać z nami choćby o rozwiązaniach konstytucyjnych czy prawnych, które umożliwiłyby dymisję Mariana Banasia. Po deklaracjach opozycji mogę powiedzieć tyle - to oni dzisiaj nie chcą zmiany na stanowisku prezesa NIK - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Sztuka słuchania ekstra" prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polski Radio 24, PAP / jmo

______________________

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Andruszkiewicz: szczerze kibicuję M. Banasiowi, żeby udowodnił swoją niewinność

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 18:54
- Szczerze kibicuję, żeby pan Marian Banaś wybronił się z tych zarzutów, żeby udowodnił, że jest niewinny. Ale chodzi o to, że sprowadzamy dzisiaj debatę w Polsce do jednej instytucji i jednej osoby. To jest bardzo złe - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji i poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Andruszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Banaś nie stawi się w Senacie na posiedzeniu komisji. "NIK podlega Sejmowi"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 12:59
Prezes NIK Marian Banaś nie skorzysta z zaproszenia na wtorkowe posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej – poinformowało biuro prasowe izby wyższej. W poniedziałek trafiła do Senatu odpowiedź w tej sprawie.
rozwiń zwiń