X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

R. Fogiel o wizycie A. Merkel w Auschwitz: prawda historyczna powinna być standardem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 11:47
- Przykre jest, że to, co powinno być standardem, czyli mówienie "były niemiecki nazistowski obóz", traktujemy jako zwrot w polityce i coś, z czego trzeba się cieszyć. To pokazuje, jak źle było do tej pory - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Szejna z Lewicy i Stanisław Bukowiec z Porozumienia.
Audio
  • 7.12.19 R. Fogiel: przykre, że prawdę historyczną traktujemy jako zwrot w polityce (PR24)
Angela Merkel w byłym obozie Auschwitz
Angela Merkel w byłym obozie AuschwitzFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy w czasie swoich rządów odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. W swoim wystąpieniu podkreśliła wyłączność niemieckiej winy w zbrodniach dokonanych na terenie obozu, a także konieczność przytaczania każdorazowo jego pełnej nazwy - tak by nie dochodziło do nieporozumień i nazywania obozu polskim.

1200_Merkel_Auschwitz_PAP.jpg
Wizyta A. Merkel w Auschwitz. Prof. Z. Krasnodębski: to tylko symbole

Dyskusję na temat słów i gestów niemieckiej kanclerz prowadzili w Polskim Radiu 24 politycy Radosław Fogiel, Dariusz Joński, Andrzej Szejna i Stanisław Bukowiec.

Ważny gest kanclerz Niemiec

Politycy zgodzili się ze sobą, że gesty poczynione i słowa wypowiedziane przez Angelę Merkel na terenie byłego obozu Auschwitz były ważne i cenne.

 - Przykre jest, że to, co powinno być standardem, czyli nazywanie rzeczy po imieniu - mówienie "były niemiecki nazistowski obóz" - traktujemy jako zwrot w polityce i coś, z czego trzeba się cieszyć. To pokazuje, jak źle było do tej pory - mówił Radosław Fogiel.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: Polska stara się odkupić teren po KL Mauthausen-Gusen

Z kolei Dariusz Joński zauważył, że to była pierwsza wizyta niemieckiej kanclerz od początku jej urzędowania. - Dobrze się stało, że pani kanclerz odwiedziła Auschwitz. [...] Jest jeszcze jedna rzecz. Angela Merkel przekazała na założoną przez Władysława Bartoszewskiego fundację Auschwitz 60 mln euro na tzw. żelazny kapitał fundacji. To dobry i ważny gest - zauważył polityk.

Dbać o prawdę historyczną

Andrzej Szejna odniósł się do wydarzeń, które miały miejsce w piątek na terenie byłego obozu Auschwitz podkreślając, że konieczne jest pogłębione nauczanie historii II wojny światowej.

- Jeśli mówimy i II wojnie światowej, masowej eksterminacji Żydów, Polaków, Cyganów i innych mniejszości, to nie chodzi tylko o wojnę i prawdę historyczną, ale też żeby pamiętać, do czego prowadzi antysemityzm, rasizm i nacjonalizm - mówił polityk lewicy.

Z kolei polityk Porozumienia zauważył, że konieczne jest ciągłe odkłamywanie prawdy historycznej, za przykład dając sprawę serialu Netflixa. Ale - jak stwierdził - należy też prowadzić działania wyprzedzające - nie tylko reagować na rozprowadzane kłamstwa, ale też promować swoją historię.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Semka: należy cieszyć się, że Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

- Trzeba zrobić kolejny krok, żeby odkłamywać prawdę historyczną - pokazywać pozytywne przykłady naszych bohaterów, choćby rotmistrza Pileckiego. To są postaci, które można wprost włożyć w filmy i programy, choćby Netflixa - mówił Stanisław Bukowiec.

W dalszej części rozmowy poruszono także kwestie wypowiedzi Włodzimierza Czarzastego na temat Armii Czerwonej, wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego w sprawie KRS i prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Sztuka słuchania" prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: PiS utrzymuje wysokie poparcie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 10:19
Cały czas ogromnym uznaniem wśród wyborców cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Jak wynika z badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl, partia rządząca może liczyć na 40 proc. poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Małecki: W. Czarzasty próbuje zakłamywać historię i depcze pamięć ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 11:21
- W Polsce był komunizm, Włodzimierz Czarzasty próbuje zakłamywać historię. Takie wypowiedzi pokazują, że lewica mentalnie nie może zerwać z dziedzictwem totalitarnej partii PZPR - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dosadne słowa Angeli Merkel w Auschwitz: odczuwam głęboki wstyd

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:33
- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek w byłym obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - To był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. To dla mnie jest ważne, aby to podkreślić i jasno wskazać sprawców - dodała szefowa niemieckiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:36
- Zawsze istnieje obawa, że często przywoływane doświadczenie historyczne po pewnym czasie staje się pustym rytuałem. Wydaje się, że Auschwitz odgrywa jednak pod tym względem rolę wyjątkową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Merkel w Auschwitz. Ekspert: to podsumowanie jej politycznego dorobku

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:25
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w tym byłym niemieckim obozie, miejscu zagłady ponad miliona osób różnych narodowości - między innymi Żydów, Polaków i Romów.
rozwiń zwiń