X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Małecki: nie można toczyć sporów politycznych o bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 22:01
- Działania, które przyczyniają się do wymazywania naszych bohaterów z historii, są realizacją testamentu bezpieki i w wolnej Polsce nie można na to pozwolić - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki z PiS. 
Audio
  • 13.11.19 Maciej Małecki: Przestrzegłbym wszystkim samorządowców, aby unikać wykorzystywania polskich bohaterów do sporów politycznych (Polskie Radio 24)
Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Maciej Małecki, poseł Prawa i SprawiedliwościFoto: PR24/DB

Gość Polskiego Radia 24 mówił o przywróceniu nazwy ulicy gen. Fieldorfa w Żyrardowie. - Zaangażowałem się w obronę tej nazwy, bo polscy bohaterowie powinni być odpowiednio honorowani i powinni stanowić wzór dla kolejnych pokoleń. Kiedy rada Żyrardowa podjęła tę złą decyzję o przywróceniu ulicy "Jedności Robotniczej", podjąłem rozmowy i wystąpiłem do wojewody mazowieckiego o uchylenie tej uchwały. Oczekujemy teraz na rozstrzygnięcie. Taki wniosek do wojewody skierowali także prezydent Żyrardowa oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak - podkreślił.

Początek nowego projektu

- Udało nam się dojść do porozumienia, ale także refleksji. Na tym spotkaniu w żyrardowskim ratuszu przewodniczący rady zadeklarował, że w radzie będzie większość, która zadecyduje o przywróceniu tej ulicy nazwy gen. Fieldorfa. Na tym spotkaniu był także dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Jacek Pawłowicz. Zależało nam na tym, aby pójść jeszcze dalej i trafić do uczniów i mieszkańców Żyrardowa z wiedzą o gen. Fieldorfie i zaczynamy taki projekt. Wyszedłem z tego spotkania z nadzieją i radością - przyznał. 

Zyrardow-ulica-Fieldorfa-Nila-pap-1200.jpg
Zmiany nazwy ulicy w Żyrardowie. Szef MON chce nieważności uchwały

- Przestrzegłbym wszystkim samorządowców, aby unikać wykorzystywania polskich bohaterów do sporów politycznych, gdyż oni są ponad tym. We wtorek w żyrardowskich szkołach już rozpoczęły się lekcje o gen. Fieldorfie. Radni Żyrardowa są zaproszeni do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Każdy o zdrowym sumieniu, kto stanie w miejscu, gdzie został zamordowany generał i pozna jego historię, nie będzie miał wątpliwości co do niego oraz co do innych bohaterów. Działania, które przyczyniają się do wymazywania naszych bohaterów z historii, są realizacją testamentu bezpieki i w wolnej Polsce nie można na to pozwolić - zaapelował polityk. 

Zależało mi na tym, byśmy poszli w część edukacyjną i mam nadzieję, że zakończymy ją muralem na cześć gen. Fieldorfa w Żyrardowie. Szukamy mu godnej lokalizacji, aby ta sytuacja była symbolicznie zakończona. Chcemy, by każdy mógł podnieść głowę i zastanowić się nad jego postacią.

Walka o pamięć o bohaterach

Rozmówca odniósł się także do drugiej głośnej sprawy związaną z usunięciem nazwy ulicy majora Zygmunta "Łupaszki" Szendzielarza - Zasługuje on na ulicę w Białymstoku i apeluję o taką refleksję, jak w Żyrardowie. Gdyby nie IPN, nie moglibyśmy przywrócić imienia naszych bohaterów. Komuniści przegrali mimo wycinania naszych bohaterów z kart historii, ale pamięć o nich była pielęgnowana w rodzinach patriotycznych. Później Lech Kaczyński przywrócił im pamięć w przestrzeni publicznej i Żołnierze Wyklęci dziś są idolami dla młodzieży, a nie ich oprawcy - zwrócił uwagę. 

ozdoba jacek_5379 1200.jpg
"Ocalić Bohaterów". J. Ozdoba: Jedność Robotnicza zniknie z Żyrardowa

- Nie zgadzamy się na likwidowanie nazw polskich bohaterów w każdym miejscu w Polsce. W przypadku majora "Łupaszki", komuniści nienawidzili go tak bardzo, że oskarżali go o fałszywe czyny. Dokumenty UB nazywały naszych bohaterów "bandytami". Ci samorządowcy, którzy stosują takie określenia wobec naszych bohaterów, powielają tamtą spuściznę. Młode pokolenia należy wychowywać o jasne wzory - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że radni PO po raz drugi nie uderzą w gen. Fieldorfa. Marzymy o opozycji, która będzie spierała się z nami nie na zasadzie totalnej negacji, ale poprawiania projektów rządowych. Chcielibyśmy, aby opozycja "totalna" się skończyła. Wierzymy, że posłowie i senatorowie mają program dla Polski. Zakładamy, że ich celem jest praca dla Polski i chcemy spierać się na argumenty. W odróżnieniu od oponentów różnimy się tym, że dotrzymujemy słowa i jesteśmy wiarygodni. Przykład Żyrardowa jest dowodem na to, że w przypadku rzeczowej rozmowy można liczyć na refleksję - podsumował Maciej Małecki. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24, PAP / pkr

______________________

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie: to budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:16
- Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic, prześlemy jeszcze dziś materiały edukacyjne - zapowiedział w poniedziałek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Rosalak o dekomunizacji: w Polsce trwa walka o rząd dusz

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:45
- Walka polityczna sięga obecnie o wiele głębiej, niż nam się wydaje. Nie chodzi tylko o parę mandatów w Senacie w tę czy drugą stronę, tu chodzi o to, jaka wizja Polski wygra. Jesteśmy świadkami tego, jak wnukowie funkcjonariuszy PPR, PZPR czy UB sięgają po rząd dusz - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjna zmiana nazw ulic. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:40
W Żyrardowie w samo południe posłowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz dyrektor Muzeum Wyklętych Jacek Pawłowicz rozpoczęli spotkania edukacyjne w ramach akcji "Ocalić Bohaterów". Konferencja odbyła się na skrzyżowaniu ul. gen. Fieldorfa Nila - decyzją radnych KO teraz ul. Jedności Robotniczej - z ul. rtm. Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Truskawa: rekomunizacja ulic wynika z działania na złość PiS-owi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 14:30
- Tu chodzi o kilka aspektów. Pierwszy to oczywiście historia i pamięć historyczna. Ale jest drugi element, równie niebezpieczny. To jest kwestia działania na złość PiS-owi - mówił o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
rozwiń zwiń