X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zdzisław Sipiera: awaria "Czajki" odkrywa poważne problemy w zarządzaniu Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:28
- Jesteśmy w trakcie zarządzania kryzysem. W najbliższych miesiącach przekonamy się jakie będą skutki awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Ta sytuacja odkrywa bardzo poważne problemy w zarządzaniu Warszawą i teraz i w przeszłości  - powiedział w Polskim Radiu 24 Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. 
Audio
  • 11.09.2019 Zdzisław Sipiera o bieżącej sytuacji po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie
Zdzisław Sipiera
Zdzisław SipieraFoto: PR24/AK

Jak zaznaczył wojewoda, już niedługo ścieki nie będą wpływały do Wisły. - To rząd podjął decyzje, dzięki którym za kilka dni nastąpi pełne odprowadzanie ścieków poprzez most pontonowy ułożony przez wojsko i Wody Polskie. Ścieki będą doprowadzane do "Czajki". To jednak nie koniec, to tylko zabezpieczenie fekaliów, aby nie płynęły do Wisły. Oczekujemy, że prezydent miasta i MPK będzie mogła w najbliższym czasie przedstawić propozycje co zrobić, żeby ten kryzys rozwiązać - stwierdził Zdzisław Sipiera.

- Oczywiste jest to, że taką awarię będzie trzeba podsumować i rozliczyć. Skala jest ogromna. To miliony metrów sześciennych fekalii wpływających do Wisły. Trzeba do tego podejść bardzo poważnie. Struktura państwa zadziałała. Jesteśmy w każdej chwili gotowi do tego, aby zabezpieczać wodę. Cały czas badamy wodę. Na chwilę obecną jest ona zdatna do picia, jesteśmy cały czas w kontakcie z SANEPID-em - dodał.

Wisla-scieki-pap-1200.jpg
Pomorski WIS: normy bakterii w wodzie przekroczone. Winna "Czajka"

Odpowiedzialność stolicy

Zdaniem wojewody mazowieckiego władze Warszawy są w dużej mierze odpowiedzialne za awarię. - W państwie prawa jest odpowiedzialność, nie tylko prawa i przywileje. Oczyszczalnia "Czajka" powinna być poddawana wszelkim możliwym przewidywalnym skutkom. Trudno wyobrazić sobie, że nie będzie tutaj odpowiedzialnych. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa i ono też odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców - podkreślił. 

- Ktoś to musiał zlecić, odebrać, a potem nadzorować. To nie jest inwestycja sprzed 100 lat. Po 7 latach ta awaria wymaga sprawdzenia i sądzę, że w interesie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dociec, kto jest za to odpowiedzialny - zaznaczył.

- Sądzę, że przyjdzie czas kiedy trzeba będzie wystawić rachunek. Warszawa nie jest biednym miastem, a mówienie o tym że nie ma środków finansowych na wiele rzeczy to mówienie na wyrost. Warszawa musi dzielić swój budżet tak, aby zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie - stwierdził wojewoda. 

Sebastian Kaleta _1200.jpg
S. Kaleta: odpowiedzialność polityczna za awarię oczyszczalni "Czajka" spoczywa na PO

Państwo zadziałało

Zdzisław Sipiera jest zadowolony z roli państwa w tej sprawie. - Państwo polskie robi to co może, aby 100 proc. ścieków wpływających do Wisły tam nie wpływało. Dalsze ruchy należą do właściciela, spółki miejskiej i władz Warszawy. Państwo działa, bo taka jest jego rola i państwo pokazało, że niesie pomoc Polakom. Rząd zaś jest rządem całej Polski i nie może być tak, że to rząd słucha się samorządów. Rząd ma swoje kompetencje, a samorząd ma swoje kompetencje - ocenił gość Polskiego Radia 24.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Polskie Radio 24/pkr

----------------

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 16.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Dworczyk: alternatywny rurociąg może funkcjonować nawet dwa miesiące

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 14:33
- Jesteśmy gotowi, po deklaracjach władz miejskich, żeby przez najbliższe dwa miesiące utrzymywać rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka" - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Jednocześnie wyraził nadzieję, że miastu uda się w tym czasie zorganizować alternatywne rozwiązanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogromny rozrost bakterii E. coli w Wiśle. Są nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 21:03
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska rozszerzył badania Wisły po tym, jak na terenie Warszawy zrzucono do niej ścieki. Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska mówiła, że wynika to z tego, iż do rzeki wpadały też - wbrew zapewnieniom miasta - odpady przemysłowe. 
rozwiń zwiń