X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mariusz Błaszczak: budujemy potencjał polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 18:19
- Wojsko Polskie musi być liczniejsze, mieć bardziej nowoczesny sprzęt i być silniej osadzone w realiach paktu NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, szef MON.
Audio
  • 12.08 Szef MON: budujemy potencjał polskiej armii
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PR24/AK

15 sierpnia o godz. 14 w Katowicach rozpocznie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.

- W Wojsku Polskim odwołujemy się do wiktorii z 1920 roku. To jedna z wielkich bitew, która zdecydowała o losach świata. Pamiętamy przesłanie naszych dziadków, wspominających te czasy. Ten mit jest wciąż żywy, mimo że przez lata komunistyczne ta pamięć była zacierana. Wojsko Polskie wówczas było złożone z ochotników, którzy sięgali po broń z potrzeby serca. Oni wiedzieli, że niepodległa Polska jest zagrożona przez Rosję. Oni chcieli zrobić wszystko, by uratować Polskę - powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON przyznał, ze "wojska operacyjne, wojska zawodowe to wyszkoleni profesjonaliści". - Odznaczają się dużym zaangażowaniem. Chwalono ich w USA za udział w misjach zagranicznych. Ważne są także Wojska Obrony Terytorialnej, kontynuujące wspaniałą tradycję Armii Krajowej - mówił.

"Wojsko Polskie musi być liczniejsze"

- Budujemy potencjał polskiej armii. Moje cele, jako szefa MON, sprowadzają się do trzech zagadnień: po pierwsze, Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Dzisiaj przekraczamy niewiele ponad 100 tys. żołnierzy. Wspólnie z WOT, to ok. 120 tysięcy. Powinniśmy mieć ponad 200 tys. żołnierzy. Po drugie Wojsko Polskie musi mieć nowocześniejszy sprzęt – dlatego kupujemy F-35. Wreszcie, Wojsko Polskie musi być silniej osadzone w realiach paktu NATO - przyznał.

Polityk stwierdził, że "defilada w święto Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach w 100 lat po wybuchu Powstań Śląskich". - To niezwykłe wydarzenie w historii Polski. Ślązacy ginęli w imię tego, że chcieli być częścią Polski, a śląskość to polskość. Na wschód od Wisły ćwiczą wojska NATO. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw. My nie rezygnujemy z żadnej części naszego kraju, dlatego odbudowujemy dywizję stacjonującą na wschód od Wisły - przyznał.

"Testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego"

- Za PRL ustawiono wojsko na zachodzie kraju. Wschód miał być zapleczem. Dziś powinno być odwrotnie – potencjalne zagrożenie jest na wschodzie. Wydajemy 2 proc. PKB na obronność. Budujemy więzi z sojusznikami, bo to jest dla nas gwarancja bezpieczeństwa - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że "przesłaniem Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą – jest przede wszystkim to, że w jedności siła". - Jesteśmy dumni z naszej przeszłości, to poczucie tożsamości również daje nam bezpieczeństwo.Szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku podjął decyzję o ulokowaniu wojsk Sojuszu w Polsce. Doprowadziliśmy do tego. Niedawne podpisanie umowy o silniejszym sojuszu Polski z USA to testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który realizujemy jako PiS - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/dn

--------------------------------------

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 17.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: stała obecność wojsk USA to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:47
– Agresor, który zaatakował Gruzję i Ukrainę, nie napadnie na państwo, w którym będą przebywać na stałe amerykańscy żołnierze. Będzie miał świadomość przegranej w takim konflikcie – powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: wzmocnienie zdolności obronnych naszego kraju to priorytet

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:53
– Obecny rząd jako priorytet stawia bezpieczeństwo Polski. Dlatego nasze wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Sformowanie nowej dywizji na wschodzie Polski stanowi o wzroście możliwości związanych z ochroną państwa – dodał.
rozwiń zwiń