X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sylwester Tułajew o wadliwych dowodach osobistych: naprawiamy błąd

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 22:00
- Dokumenty tożsamości, które zostały do tej pory wydane są ważne i w pełni funkcjonalne. Mimo nieścisłości formalno-technicznej w pełni identyfikują one osobę - powiedział w Polskim Radiu 24, Sylwester Tułajew, wiceminister spraw wewnętrznych.
Audio
  • 23.07.19 Sylwester Tułajew (MSWiA) o elektronicznych dowodach osobistych
Sylwester Tułajew
Sylwester TułajewFoto: PR/MR

MSWiA zapewnia, że nowe e-dowody są ważne, choć zawierają błąd w warstwie elektronicznej. Chodzi o dane zapisane w mikroprocesorze. Ustawa przewiduje, że po włożeniu e-dowodu do czytnika, powinny wyświetlić się między innymi imiona rodziców i nazwisko rodowe. Tak się jednak nie dzieje przez błąd w oprogramowaniu. Od marca, gdy rozpoczęło się wydawanie nowych dokumentów tożsamości, wydano ich blisko 700 tysięcy.

Czytaj więcej
dowód osobisty 1200x660 F.jpg
5 mln dowodów osobistych do wymiany. Mogą być kolejki

>>> [CZYTAJ TAKŻE] E - dowód. Jakie są korzyści z dodatkowych usług?

- Błąd jest już naprawiany. Postawiłem sobie cel doprowadzenia do porządku w tym zakresie, by warstwa elektroniczna odpowiadała warstwie graficznej. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ trzeba przeprowadzić testy i sprawdzić, czy przy okazji nie ma innych problemów. Chcę mieć stuprocentową pewność, że nasza poprawka będzie w pełni zgodna - podkreślił Sylwester Tułajew. Wiceszef MSWiA poinformował również że dwie osoby poniosły już konsekwencje z tytuły tego błędu. - Są to pracownicy wytwórni papierów wartościowych. Jedna osoba została zwolniona z pracy, a druga została zawieszona w obowiązkach służbowych - dodał.

Darmowa wymiana

Gość PR24 zaznaczył także, że jeżeli ktoś będzie chciał wymienić dowód osobisty na dokument z właściwą wersją elektroniczną, to będzie mógł to zrobić bezpłatnie. - Będzie mógł zwrócić się do urzędu gminy i tam otrzyma dowód z właściwą warstwą graficzną - powiedział Sylwester Tułajew.

Resort spraw wewnętrznych niedługo będzie musiał rozpocząć przygotowania do kolejnej, dużej operacji związanej z dokumentami tożsamości. Zgodnie z unijnymi wytycznymi za dwa lata dowody osobiste powinny mieć tak zwaną drugą cechę biometryczną. Dziś jest to twarz, Unia chce żeby dodać do tego jeszcze odcisk palca. Takie dokumenty są już w Polsce - odcisk palca zostawiamy przy wyrabianiu paszportów.

Czytaj więcej
dokument dowód dowod osobisty obywatel tozsamosc urzad urząd 1200 shutterstock.jpg
Sprawdź swój dowód - może być nieaktualny

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Czy hotelarz ma prawo zatrzymać dowód osobisty gościa?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie już od 11 maja. Rusza program pilotażowy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 12:52
W urzędzie czy przy spotkaniu z policją zamiast dowodu osobistego wystarczy mieć ze sobą tylko telefon.  Na razie będzie to możliwe w trzech miastach. W Łodzi, Ełku i Koszalinie od 11 maja mieszkańcy będą testować system mobilnego dowodu osobistego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchodzą e-dowody. Przedsiębiorcy: to przełom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 07:43
Od dziś można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Nowe dokumenty będą wyposażone w wydrukowany specjalny numer, kod kreskowy oraz niewidoczny chip, który umożliwi kontakt z administracją. To prawdziwy przełom technologiczny, na który od dawna czekaliśmy - mówi Piotr Wołejko z organizacji Pracodawcy RP.
rozwiń zwiń