X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Szanse i zagrożenia dla procesu cyfryzacji polskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:37
Cyfryzacja w Polsce jest zjawiskiem postępującym. Mimo to wielu Polaków pochodzi do tego zagadnienia sceptycznie lub też nie posiada wystarczającej wiedzy na ten temat. O tym czym jest cyfryzacja, czy jest nam potrzebna i w jakim tempie powinna o przebiegać zapytała swoich gości w audycji "Sztuka słuchania" Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
Audio
  • Goście "Sztuki słuchania" o cyfryzacji Polski i polskiego społeczeństwa
Transformacja cyfrowa to hasło, którym opisuje się zmiany zachodzące we współczesnej gospodarce. Dotyczy ona zmian w dziedzinie wykorzystania zgromadzonych danych i stosowanych procesów produkcji.
Transformacja cyfrowa to hasło, którym opisuje się zmiany zachodzące we współczesnej gospodarce. Dotyczy ona zmian w dziedzinie wykorzystania zgromadzonych danych i stosowanych procesów produkcji. Foto: pixabay

Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji) zauważył, że aby móc skutecznie wdrażać w Polsce cyfryzację wszelkiej maści usług, trzeba najpierw uporać się z biurokracją. Przyznał też, że problem ten ma korzenie jeszcze w czasach komunistycznych, a w Polsce w dalszym ciągu wprowadza się chaos informacyjny. - Mamy opóźnienia wynikające jeszcze z czasów komunizmu. Potem w Polsce sprzedano chociażby Telekomunikację Polską. Widać było, że w trakcie ostatniej kampanii wyborczej w sieci była prowadzona kampania dezinformacyjna, która wychodziła z Rosji. Takie rzeczy się dzieją i musimy na to zwracać uwagę - ocenił. Wiceminister zapewnił też, że celem działań jego resortu jest zapewnienie komfortu Polakom w dostępie do usług - Naszym celem jest to, aby Polacy mogli załatwiać swoje sprawy nie wychodząc z domu. Wiemy, że młodzi ludzie nie są skłonni wybierać się do urzędów i spędzać czas w kolejkach. Mam nadzieję, że cyfryzacja będzie postępować i będziemy rozwijać kolejne usługi - zapowiedział Andruszkiewicz.

Krzysztof Izdebski (Fundacja ePaństwo) zwrócił uwagę, że sama cyfryzacja nie rozwiąże wszystkich problemów, z jakimi zmagają się Polacy. - Dużym problemem w Polsce jest dostosowanie się do nowoczesnych modeli funkcjonowania administracji. Jest tu jeszcze bardzo dużo do zrobienia. To, że coś będzie cyfrowe, to nie znaczy że państwo będzie funkcjonowało od razu lepiej. Musimy uporać się przede wszystkim z patologią biurową. XVIII-wieczny model administracyjnych nie sprawdza się w dzisiejszych czasach. Mówimy o cyfryzacji w kraju, gdzie oświadczenia podatkowe wypełnia się nadal ręcznie - zaznaczył. Izdebski wskazał też na kierunek, z którego powinna brać przykład Polska wdrażając cyfrowe technologie - Najbardziej ucyfryzowane państwa wbrew pozorom leżą na wschód od nas. Dzieje się tak dlatego, że oni zaczynają od początku. My chcemy robić to samo, tylko w inny sposób - cyfrowy. Trzeba skupić się zwłaszcza na reformie administracji - podkreślił. 

Państwo powinno także przygotować odpowiednie warunki do możliwości przeprowadzania procesu cyfryzacji, przede wszystkim pod kątem edukacyjnym, na co zwróciła uwagę Aleksandra Piotrowska (ODO 24) - Staramy się jak najbardziej edukować gdzie są zagrożenia wynikające cyfryzacji i jak z niej korzystać mądrze. Osoby starsze często stronią od cyfryzacji, to nie jest to że tego nie potrafią. Problem jest w nastawieniu. Dla ludzi młodych jest to już niemal obowiązek. Chciałabym, aby cyfryzacja nie ograniczała, ale dawała wolność wyboru - powiedziała. Postępy w zakresie cyfryzacji przyczynią się również do rozwoju sektora przedsiębiorstw, ponieważ "cyfryzacja jest dziś nieuchronnym elementem każdego przedsiębiorstwa, które zarządzają danymi". Piotrowska zgodziła się również z Krzysztofem Izdebskim, że reformy wymaga administracja, ale jej zdaniem jest coraz lepiej - Dużo przed nami w administracji, ale te działania są prężne. Nie są na 100% dopracowane, ale możemy poszczycić się wieloma rzeczami. Powinniśmy myśleć co jest jeszcze do zrobienia - wskazała rozmówczyni.

Marcin Frączak (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń) odniósł się do zagrożeń, które są nieuchronne w przypadku wdrażania nowych technologii - Każda niesie ze soba jakieś ryzyko i wraz z ichte ryzyko wzrasta. Mamy teraz chociażby inteligentne domy, ale hakerzy nie mają żadnych problemów aby złamać te zabezpieczenia. Cyfryzacja ma wpływ na każdego z nas i na podstawowe usługi, z których korzystamy. To dobrze, że Polska i UE podjęły kroki, aby zabezpieczyć kluczowe usługi i nas obywateli - zauważył. Gość "Sztuki Słuchania" upatruje dużą szansę dla Polski pod kątem cyberbezpieczeństwa - Świetną inicjatywa jest cyberwojsko, które ma odsiewać prawdziwe informacje od fałszywych. Polacy są znakomitymi specjalistami od bezpieczeństwa i to może być nasza wizytówka - zaznaczył. 

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/pkr

---------------------

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 10.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zagórski: nasze życie coraz głębiej wchodzi w cyfryzację

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 08:07
- Ważnym obszarem dla ministerstwa cyfryzacji jest nie tylko internet, ale i telekomunikacja. Odpowiadamy także za ochronę danych osobowych, który to obszar jest bardzo szeroki. W przyszłości mamy ambicję być koordynatorem procesów zachodzących w cyfryzacji - przyznał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń