more_horiz

Jerzy Majkowski, ps. "Czarny": walczyłem o inną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 18:05
- Nie walczyłem o taką Polskę. Walczyłem o Polskę, która była przed wojną - mówił w audycji "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój" Jerzy Majkowski, ps. "Czarny". Powstaniec po upadku niepodległościowego zrywu znalazł się w Niemczech, skąd w 1947 roku wrócił do Polski. 
Audio
  • 01.01.18 Jerzy Majkowski, ps. "Czarny": walczyłem o inną Polskę
Jerzy Majkowski ps. Czarny, Bohater Powstania Warszawskiego
Jerzy Majkowski ps. "Czarny", Bohater Powstania WarszawskiegoFoto: Polskie Radio 24

Jak wspominał w Polskim Radiu 24 Jerzy Majkowski, po wojnie miał możliwość pozostania na Zachodzie. Powstaniec zaznaczył na naszej antenie, że przed powrotem do Ojczyzny miał świadomość tego, co stało się na początku 1947 roku. Wówczas komuniści, z pomocą NKWD, dopuścili się sfałszowania wyborów parlamentarnych. Dzięki temu władzę przejęli komuniści z Polskiej Partii Robotniczej. 

Jerzy Majkowski, choć jak sam przyznał po powrocie do kraju nie odczuwał bezpośrednio zmian, które zaszły w Polsce, to wiedział, że powrót do czasów II RP jest niemożliwy. - Zapytałem mojego przyjaciela, Staszka, który wcześniej wrócił do Polski, czy "idziemy do lasu". Powiedział mi wtedy: "zapomnij o tym, to przegrana sprawa. Nie możesz tam iść, zabiją cię" - opowiadał gość Polskiego Radia 24. 

- Nie walczyłem o taką Polską. Walczyłem o Polskę, która była przed wojną - pointował Jerzy Majkowski, odnosząc się do późniejszego życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/zz

----------------------------

Data emisji: 01.10.18

Godzina emisji: 17.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Kulesza, ps. „Julek” o działalności grupy PWB/17

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 16:55
– W czasie powstania towarzyszyły nam ogromna chęć walki i entuzjazm – powiedział Juliusz Kulesza, ps. „Julek”, członek konspiracyjnej grupy PWB/17. Czym się zajmowała i jaki był jej wkład w przygotowania i przebieg Powstania Warszawskiego? O tym w audycji „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Żukowski ps. Antek: przez 4 dni nie dostaliśmy nic do jedzenia i picia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 18:00
- Z obozu w Flossenbürgu do Dachau szliśmy przez 7 dni, ponad 40 km dziennie. Przez pierwsze 4 dni nie dostaliśmy nic do jedzenia ani do picia. Ktokolwiek zwolnił, strzelali do niego – opowiadał w Polskim Radiu 24 Leszek Żukowski, strzelec i łącznik Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Berek-Pyzik: wybuch powstania był przez nas wyczekiwany

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 18:00
– Człowiek boi się śmierci i dlatego trudno się z nią oswoić – powiedziała Barbara Berek-Pyzik, uczestniczka Powstania Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona wspomnień z okupowanej stolicy i zrywu niepodległościowego z 1944 roku.
rozwiń zwiń