X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Henryk Wasilewski. Ocalony z Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 16:23
– Duma i buta biła od Niemców. Do Warszawy wkraczali z podniesionymi czołami. Swoją postawą głosili: My zwycięzcy, a wy zero! – przywoływał wojenne wspomnienia Henryk Wasilewski. W Polskim Radiu 24 opowieść o początkach wojny, wybuchu Powstania Warszawskiego i pobycie w więzieniu na Pawiaku i areszcie przy al. Szucha.
Audio
  • 18.09.18 Henryk Wasilewski: „Na Pawiaku było ogromne upodlenie (…)”.
Henryk Wasilewski
Henryk WasilewskiFoto: PR24

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie Henryk Wasilewski miał 20 lat. Przyznał, że atmosferę napięcia i niepewności dało się wyczuć na kilka dni przed 1 sierpnia. – Czułem, że cos się święci , coś wisi w powietrzu. Jednak nie miałem jeszcze życiowego doświadczenia i wybuch powstania zaskoczył mnie, gdy byłem na Pradze – wspominał w Polskim Radiu 24.

Pobyt na warszawskiej Pradze ocalił życie Henrykowi Wasilewskiemu. W dniach 5-7 sierpnia, gdy doszło do Rzezi Woli, z domu, w którym urodził się, wychował i mieszkał, Niemcy zatrzymali i rozstrzelali wszystkich mężczyzn.

- Dzięki temu uratowałem się z tej masakry. Jednak nie uciekłem przed Niemcami, bo właśnie na Pradze aresztowali mnie i wysłali do obozów pracy w wielkopolskim Lesznie, a następnie w Kąkolewie. Na całe szczęście nie miały one charakteru placówek koncentracyjnych. Były to bardziej bazy Wehrmachtu, jednak także o trudnych warunkach – powiedział.

Ponadto Henryk Wasilewski opowiedział w audycji również o pobycie w więzieniu na Pawiaku i w areszcie przy al. Szucha oraz o swoich powojennych losach.

Z Henrykiem Wasilewskim rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 17:47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstańcze wspomnienia Ignacego Felczaka, ps. Wicek

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 18:02
– Moim marzeniem było członkostwo w oddziałach bojowych lub szturmowych – powiedział Ignacy Felczak, ps. Wicek. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień z Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Leszek Kosiński, ps. "Orzeł": w powstaniu walczyłem do samego końca

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:05
- Byliśmy tak napaleni, że nawet po upadku Powstania Warszawskiego chcieliśmy walczyć dalej - powiedział prof. Leszek Kosiński. W Polskim Radiu 24 wspomnienia z powstańczej Warszawy i opowieść o powojennych losach jednego z walczących o wolność Polski.
rozwiń zwiń