X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Fanny i Aleksander" wg Ingmara Bergmana w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 07:01
- Ta historia wydaje się strasznie prosta, jednak film nie istnieje bez całej biografii Bermana. To jest powrót do dzieciństwa, ale kompletnie wmyślonego - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kos, reżyser spektaklu.
Audio
  • 14.03.2020 (Polskie Radio 24 / DOMAGAŁAsięTEATRU)
Scena ze spektaklu Fanny i Aleksander
Scena ze spektaklu "Fanny i Aleksander"Foto: teatr.legnica.pl / Karol Budrewicz

Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku w Uppsali i do dziś jest uznawany za największego szwedzkiego artystę od czasu pisarza i dramaturga Augusta Strindberga. Zrealizował ponad 40 filmów, 140 przedstawień teatralnych i kilkanaście spektakli telewizyjnych. W 1982 roku odbyła się premiera ostatniego, przeznaczonego dla kin filmu Bergmana, "Fanny i Alexander".

Łukasz Kos mówił o pracy nad dramatem Bergmana. - Spektakl stawiał pewien opór, pracowaliśmy nad nim, nie mogliśmy do końca złapać o czym jest, tego nie było do końca w tekście. Dopiero kiedy pracowaliśmy nad scenami, zaczęło to powoli ożywać (…) Ta historia jest niby prosta, ale bardzo pokrętna, patrząc na to od strony biografii Bergamana. Opowiada on o swoim dzieciństwie, ale to nie jest jego dzieciństwo, miał ojca pastora, a tutaj mówi o tym, że był z teatralnej rodziny, artystycznej, cudownej (...) To jest historia o ojcu - podkreślał gość audycji.

Fanny i Aleksander to opowieść, w której teatr jest jednym z najważniejszych bohaterów. Historia rodzeństwa, które po śmierci ojca dostaje się pod opiekę zimnego, fanatycznego pastora, łączy w sobie atmosferę baśni i sagi rodzinnej, horroru i komedii. Jest tu nostalgia, miłość, obraz rodzinnych więzi, wiara w triumf sprawiedliwości i potęgę sztuki.

Od scen pełnych domowego ciepła przechodzi się do dramatycznych konfliktów, ukazując świat z perspektywy najbardziej wrażliwego obserwatora - dorastającego dziecka. Wszystkie sfery i znaczenia tego dzieła spaja metafora sceny.

Bohaterowie Fanny i Aleksandra pracują w teatrze, bawią się w teatr, postrzegają świat jako teatr. Jest on dla nich naturalnym środowiskiem, azylem, miejscem, w którym wszystko, co dobre, jest możliwe, a wszystko, co złe, zostaje za progiem.

Premiera spektaklu w Tetrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy miała miejsce 28 lutego 2020 r.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzi: Tomasz Domagała

Gość: Łukasz Kos, reżyser spektaklu

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka/mat.promocyjne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Beczała o "Halce" w reż. Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 11:01
- W kwestii "Halki" czy innej polskiej opery próbowałem zrobić coś od wielu, wielu lat. Zaczynało się to od rozmów z dyrektorami oper czy dyrygentami. Kupiłem w Polsce kilka egzemplarzy partytury, żeby móc ją im podarować - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Beczała, jeden z najwybitniejszych współczesnych tenorów lirycznych świata, współpracujący na co dzień z nowojorską Metropolitan Opera, mediolańską La Scalą czy wiedeńską  Staatsoper, w przedstawieniu Mariusza Trelińskiego - odtwórca roli Jontka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przekłady dramatów Antona Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 23:55
- Bardzo dużo jeżdżę na festiwale teatralne do Rosji, oglądam dużo rosyjskiego teatru w tym Czechowa. To zwróciło moją uwagę  jako widza, Czechow brzmi fantastycznie współcześnie – mówiła w Polskim Radiu 24 tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.
rozwiń zwiń