X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Oni" w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 08:00
Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakl "Oni", najnowszą sztukę w swoim repertuarze. O szczegółach przedstawienia opowiedział w audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" reżyser Piotr Ratajczak.
Audio
  • Piotr Ratajczak o spektaklu "Oni" w Teatrze Polskim w Warszawie ("DOMAGAŁAsięTEATRU")
Scena ze spektaklu Oni
Scena ze spektaklu "Oni"Foto: fot. Katarzyna Chmura

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że w repertuarach polskich teatrów na przestrzeni ostatnich lat sztuk inspirowanych twórczością Witkacego było niewiele. Co zatem spowodowało, że na inscenizację dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza zdecydował się Piotr Ratajczak?

- Muszę przyznać, że okres literacki kojarzony z Gombrowiczem, Mrożkiem, Różewiczem i Witkacym jest bardzo głęboko we mnie obecny. Wydaje mi się, że klucz do wielu współczesnych tematów społecznych, politycznych czy kulturowych leży w dwudziestoleciu międzywojennym. Z tego powodu często po niego sięgam. Nie ukrywam, że tekst dzieła Witkacego nie był dla mnie łatwy. Gdy mówiłem komuś, że realizujemy "Onych", to spotykałem się z odpowiedzią: aha, będziesz robił spektakl polityczny o dzisiejszej władzy - wskazał Piotr Ratajczak.

matka_joanna_od_aniołów663.jpg
"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Trudności z Witkacym

Reżyser zaznaczył, że nie był zainteresowany doraźnością polityczną utworu. Dodał również, że inną trudnością przy pracy nad spektaklem opartym o dzieło Witkacego było to, że jest to typ literatury wymagający dużej ingerencji dramaturgicznej.

- Po pierwsze należy sprawić, by przekaz był komunikatywny, jasny dla odbiorcy, a po drugie pewne kwestie się zestarzały. Niepokoje Witkacego można zinterpretować tak, że stają się naszymi niepokojami. Jednak jest tam m.in. 30 stron dialogu dwóch bohaterów, którzy rozmawiają o demoniczności kobiecej płci. Poza tym należy w twórczości tego autora zmagać się z tradycją wystawiania Witkacego, czyli czymś co jest przesterowane, groteskowe i szerokie - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

W spektaklu Piotr Ratajczak chciał przedstawić m.in. dzisiejszą bogatszą klasę średnią, która jest wycofana z rzeczywistości, zamknięta w konsumpcji, bawiąca się życiem.

Więcej o sztuce "Oni" w całym nagraniu audycji. Zapraszamy do jego wysłuchania.

***

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzący: Tomasz Domagała
Gość: Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu "Oni"
Data emisji: 08.02.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Anioły w Ameryce" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w krakowskim Teatrze Ludowym

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 22:35
- Polityka dzisiaj jest kwestią tylko i wyłącznie wyboru "co się opłaca". (...) Stwórzmy wroga, bijmy go, jak się znudzi stworzymy następnego - oceniła mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bogajewska, reżyserka sztuki"Anioły w Ameryce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alicja w krainie czarów" w reż. Pawła Paszty z Teatru im. Horzycy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 22:29
Toruński Teatr im. Horzycy przygotował nową inscenizację "Alicji w krainie czarów". O spektaklu opowiadali w Polskim Radiu 24 odtwórczyni głównej roli Joanna Rozkosz i reżyser Paweł Paszta.
rozwiń zwiń