Opera Rara Krystiana Lady

2020-01-18, 22:35

Opera Rara Krystiana Lady
Plakat Festiwalu Opera Rara w Krakowie. Foto: facebook.com / Opera Rara

- Ten projekt powstał w oparciu o teksty napisane przez kobiety w Afganistanie. To nie są ani pisarki, ani kobiety, które pracują na uniwersytecie. To są matki, żony i córki, kobiety, które żyją w bardzo trudnych warunkach, mianowicie na obszarach zajętych przez Talibów - mówił w Polskim Radiu 24 Krystian Lada, reżyser opery "Unknown, I Live With You".

Posłuchaj

Krystian Lada o "The Airport Society" i Festiwalu Opera Rara w Krakowie ("DOMAGAŁAsięTEATRU" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

23 stycznia w Krakowie rozpoczyna się Festiwal Opera Rara, który otwierać będzie opera "Sigismondo" Gioacchino Rossiniego. Szczególnym wydarzeniem podczas festiwalu będzie wystawienie przez kolektyw "The Airport Society" opery-instalacji zatytułowanej "Unknown, I Live With You", której kompozytorką jest Katarzyna Głowicka.

O wydarzeniu, operze i kolektywie mówił w Polskim Radiu 24 reżyser spektaklu Krystian Lada.

Potrzeba nowej opery w XXI wieku

Powiązany Artykuł

kobieta która wpadała na drzwi teatr warsawy-1200.jpg
"Kobieta, która wpadała na drzwi" w Teatrze WARSawy

- "Unknown, I Live With You", czyli po polsku powiedzielibyśmy "nieznana żyje obok ciebie, nieznana żyje z tobą", to serce naszego serca. W 2017 roku, czyli dwa lata temu, myśląc o tym, jak robić operę, jak tworzyć operę w XXI wieku, jak tworzyć operę w świecie, który płonie, który jest zalewany, w którym dzieją się rzeczy, na które opera często współcześnie nie odpowiada, wymyśliliśmy sobie, że przestrzeń teatru operowego nie jest dla nas wystarczająca - mówił gość PR24.

- Tak powstała idea pracy przede wszystkim kolektywnej, która przenosi w obszar badania te struktury hierarchiczne, które są związane na ogół z pracą w teatrze operowym, a z drugiej strony kolektywu, który pozwoliłby nam na wyjście poza cztery ściany teatru operowego. I tak powstało "The Airport Society", czyli tłumacząc na polski "społeczność lotniskowa", ale z drugiej strony też powiedziałbym "przestrzeń powietrza". Ta społeczność lotniskowa, to taki uśmiech do tego, że tworzenie opery oznacza bycie współczesnym nomadą, to znaczy cały czas podróżowanie i tworzenie czy nowych kompozycji operowych, czy nowych wystawień operowych co kilka tygodni w innych miejscach. To dotyczy tak samo kompozytorów, jak reżyserów czy reżyserki i solistów - podkreślał Krystian Lada.

Powiązany Artykuł

matka_joanna_od_aniołów663.jpg
"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Czym jest "Unknown, I Live With You"?

- Ten projekt powstał w oparciu o teksty napisane przez kobiety w Afganistanie. Nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która prowadzi warsztaty kreatywnego pisania, jak byśmy to powiedzieli, dla lokalnych kobiet. To nie są ani pisarki, ani kobiety, które pracują na uniwersytecie. To są matki, żony i córki, kobiety, które żyją w bardzo trudnych warunkach, mianowicie na obszarach zajętych przez Talibów. To jest dokładnie to miejsce na świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. W tych miejscach kobieta za posiadanie ołówka czy długopisu w domu może zostać skazana przez swojego ojca, brata czy wujka na ukamienowanie - wyjaśnił reżyser.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "DOMGAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzi: Tomasz Domagała
Gość: Krystian Lada (reżyser, librecista, twórca kolektywu The Airport Society"
Data emisji: 18.01.2020
Godzina emisji: 22.06

mat. pras., PR24, jmo

Polecane

Wróć do strony głównej