X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Opera Rara Krystiana Lady

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 22:35
- Ten projekt powstał w oparciu o teksty napisane przez kobiety w Afganistanie. To nie są ani pisarki, ani kobiety, które pracują na uniwersytecie. To są matki, żony i córki, kobiety, które żyją w bardzo trudnych warunkach, mianowicie na obszarach zajętych przez Talibów - mówił w Polskim Radiu 24 Krystian Lada, reżyser opery "Unknown, I Live With You".
Audio
  • Krystian Lada o "The Airport Society" i Festiwalu Opera Rara w Krakowie ("DOMAGAŁAsięTEATRU" / PR24)
Plakat Festiwalu Opera Rara w Krakowie
Plakat Festiwalu Opera Rara w KrakowieFoto: facebook.com / Opera Rara

23 stycznia w Krakowie rozpoczyna się Festiwal Opera Rara, który otwierać będzie opera "Sigismondo" Gioacchino Rossiniego. Szczególnym wydarzeniem podczas festiwalu będzie wystawienie przez kolektyw "The Airport Society" opery-instalacji zatytułowanej "Unknown, I Live With You", której kompozytorką jest Katarzyna Głowicka.

O wydarzeniu, operze i kolektywie mówił w Polskim Radiu 24 reżyser spektaklu Krystian Lada.

Potrzeba nowej opery w XXI wieku

kobieta która wpadała na drzwi teatr warsawy-1200.jpg
"Kobieta, która wpadała na drzwi" w Teatrze WARSawy

- "Unknown, I Live With You", czyli po polsku powiedzielibyśmy "nieznana żyje obok ciebie, nieznana żyje z tobą", to serce naszego serca. W 2017 roku, czyli dwa lata temu, myśląc o tym, jak robić operę, jak tworzyć operę w XXI wieku, jak tworzyć operę w świecie, który płonie, który jest zalewany, w którym dzieją się rzeczy, na które opera często współcześnie nie odpowiada, wymyśliliśmy sobie, że przestrzeń teatru operowego nie jest dla nas wystarczająca - mówił gość PR24.

- Tak powstała idea pracy przede wszystkim kolektywnej, która przenosi w obszar badania te struktury hierarchiczne, które są związane na ogół z pracą w teatrze operowym, a z drugiej strony kolektywu, który pozwoliłby nam na wyjście poza cztery ściany teatru operowego. I tak powstało "The Airport Society", czyli tłumacząc na polski "społeczność lotniskowa", ale z drugiej strony też powiedziałbym "przestrzeń powietrza". Ta społeczność lotniskowa, to taki uśmiech do tego, że tworzenie opery oznacza bycie współczesnym nomadą, to znaczy cały czas podróżowanie i tworzenie czy nowych kompozycji operowych, czy nowych wystawień operowych co kilka tygodni w innych miejscach. To dotyczy tak samo kompozytorów, jak reżyserów czy reżyserki i solistów - podkreślał Krystian Lada.

matka_joanna_od_aniołów663.jpg
"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Czym jest "Unknown, I Live With You"?

- Ten projekt powstał w oparciu o teksty napisane przez kobiety w Afganistanie. Nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która prowadzi warsztaty kreatywnego pisania, jak byśmy to powiedzieli, dla lokalnych kobiet. To nie są ani pisarki, ani kobiety, które pracują na uniwersytecie. To są matki, żony i córki, kobiety, które żyją w bardzo trudnych warunkach, mianowicie na obszarach zajętych przez Talibów. To jest dokładnie to miejsce na świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. W tych miejscach kobieta za posiadanie ołówka czy długopisu w domu może zostać skazana przez swojego ojca, brata czy wujka na ukamienowanie - wyjaśnił reżyser.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "DOMGAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzi: Tomasz Domagała
Gość: Krystian Lada (reżyser, librecista, twórca kolektywu The Airport Society"
Data emisji: 18.01.2020
Godzina emisji: 22.06

mat. pras., PR24, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wilq Superbohater" w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 22:45
"Wilq Superbohater" to popularny komiks braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. Na podstawie ich twórczości Remigiusz Brzyk reżyseruje spektakl pod tym samym tytułem, który wystawiany jest w Teatrze Śląskim. Reżyser wyjaśniał w Polskim Radiu 24 skąd pomysł na tworzenie spektaklu w oparciu o komiks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilie Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:15
- Kiedy po raz pierwszy stanęłam na scenie i powiedziałam ten wiersz przed całą szkołą, miałam niespełna 7 lat. To była podstawówka, rok 1945, ten świąteczny okres zapamiętałam więc szczególnie, bo była to pierwsza Wigilia po wojnie - mówiła w Polskim Radiu 24 legendarna aktorka teatralna i filmowa, Anna Polony.
rozwiń zwiń