X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 23:00
Reżyser teatralny Jan Klata, w spektaklu stworzonym na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, zapewnia widzom efektowną konfrontację dobra i zła. Sztuka do zobaczenia w Nowym Teatrze w Warszawie, opowiedzieli o niej w Polskim Radiu 24 sam reżyser oraz scenograf Justyna Łagowska.
Audio
  • Jan Klata i Justyna Łagowska o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" (DOMAGAŁAsięTEATRU)
Scena ze spektaklu Matka Joanna od Aniołów
Scena ze spektaklu "Matka Joanna od Aniołów"Foto: Maurycy Stankiewicz / nowyteatr.org

BIEL2133(1).jpg
"Wiśniowy sad" w reż. Krzysztofa Rekowskiego w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach

Spektakl zaczyna się słowami "Królestwo Twoje jest z tego świata". W opowiadaniu Iwaszkiewicza mamy też rozmowę ks. Bryna z ks. Surynem, który mówi, że "może wcale te kobiety nie są opętane, tylko matce Joannie brakuje dobra". Czy szatan to po prostu nasza ludzka nieumiejętność czynienia dobra? - Na pierwszej próbie zadałem aktorom pytanie. Czy ktoś wierzy w osobowe zło? Rękę podniosły dwie osoby, ja i Ewa Dałkowska - opowiedział reżyser spektaklu.

- Pytanie byłe niezwykle aktualne w 1943 roku, gdy Jarosław Iwaszkiewicz pisał opowiadanie - dodał.

Zbawienie jest czymś, do czego możemy dążyć, natomiast świętość nadawana jest instytucjonalnie - wskazywał gospodarz audycji Tomasz Domagała.

nadchodzi chłopiec 1200.jpg
"Nadchodzi chłopiec" w reż. Marcina Wierzchowskiego w Narodowym Starym Teatrze

Schody do spadania

Dużą rolę w spektaklu odgrywa scenografia, a przede wszystkim śnieżnobiałe schody i czerwona kurtyna. - To są bardziej schody do spadania niż do wchodzenia - wskazywała scenograf Justyna Łagowska.

- Schody powodują napięcie między osobami, które są wysoko, a tymi, które są nisko. Co to znaczy wejść na górę, co oznacza spaść na dół. Starałam się zrobić je maksymalnie wysokie, wydawało mi się, że im większa różnica, tym bardziej naznaczone będą napięcia. Wymaga to od aktorów dużej sprawności fizycznej. Jestem winna wielu siniaków - opowiadała scenograf.

Spektakularne ludzkie upadki i zło, które nosimy w sobie, zaprezentują na scenie m.in. Bartosz Bielenia, który po swojej roli w "Bożym Ciele" jest jedną z najgłośniejszych postaci wśród polskich aktorów, a także Ewa Dałkowska, Maciej Stuhr i Jacek Poniedziałek. 

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzi: Tomasz Domagała
Gość: Jan Klata (reżyser), Justyna Łagowska (scenograf)
Data emisji: 11.01.2019
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24 / kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: następuje tabloidacja kultury współczesnej, za którą stoi relatywizm

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:27
- Sztuka może prowokować, ale w sensie twórczym, kreatywnym - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w środę uczestniczył w debacie na Kongresie Kultury Polskiej w Łodzi, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Muza Dei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Kobeszko: wobec chrześcijaństwa dominuje wrogość i obojętność

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 19:56
- Mamy przykłady radykalnej wrogości do chrześcijaństwa, było to modne w ostatnim czasie m.in. za sprawą Richarda Dawkinsa. Podobnie jest z obojętnością. Te dwie postawy dominują - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orszaki Trzech Króli 6 stycznia w kraju i poza granicami. "Chcemy rozkolędować Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 15:45
Pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" 6 stycznia ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami przejdą Orszaki Trzech Króli. Największy odbędzie się w Warszawie - jego trasa będzie wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. Udział zapowiedziała para prezydencka.
rozwiń zwiń