X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Idioci" Larsa von Triera w reż. Marcina Wierzchowskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:47
Inspiracją dla reżysera i aktorów stał się głośny film Larsa von Triera. Przy okazji premiery odbyła się w audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" rozmowa z Marcinem Wierzchowskim o wspólnocie i jej grzechach. Innymi wątkami dyskusji były też: relacja społeczeństwo - osoby niepełnosprawne oraz specyficzna forma spektaklu.
Audio
  • 9.03.19 Marcin Wierzchowski o spektaklu "Idioci" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
Scena ze spektaklu Idioci
Scena ze spektaklu "Idioci"Foto: facebook.com/teatrjaraczalodz

Fabuła filmu von Triera skupia się wokół grupy inteligentnych młodych ludzi, którzy postanawiają przeprowadzić eksperyment. W tym celu zamieszkują w  pustej willi w bogatej dzielnicy Kopenhagi z zamiarem "spastykowania", czyli udawania ludzi niepełnosprawnych umysłowo. Chcą w ten sposób skonfrontować lokalną społeczność z jej nieudawanymi reakcjami na niepełnosprawność.

Marcin Wierzchowski przeniósł akcję tego eksperymentu do postindustrialnej Łodzi i zmienił perspektywę spojrzenia. Podkreślał, że publiczność ma głównie możliwość obserwacji procesu zachodzącego w obrębie grupy, którą widzi na scenie, w zamkniętej przestrzeni magazynu szklanej waty.

– Jesteśmy od początku do końca z grupą. Wspomniany proces jest zaburzony na dwa sposoby. Po pierwsze przez wizyty rodziców, a po drugie przez konfrontację grupy ze społeczeństwem i światem zewnętrznym. Odbyła się ona naprawdę w przestrzeniach publicznych współczesnej Łodzi - w sklepach, bez podstawionych bohaterów – mówił laureat wielu nagród teatralnych, w tym Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 2017 w Krakowie.  

Pomysł realizacji spektaklu podsunął mu dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Waldemar Zawodziński. – Powoli dojrzewałem do tego pomysłu. Są dwa rodzaje przedsięwzięć, w jakich biorę udział. Te, w których od razu znam powód, dla którego poświęcam im swój czas oraz te, w których docieram do tego powodu. „Idioci” znajdują się w drugiej grupie – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Z jakimi reakcjami Łodzian spotykali się aktorzy, gdy poszli w miasto, żeby "spastykować"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Tomasz Domagała.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natalia Korczakowska: sztuka Witkacego jak scenariusz Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:00
- Ten spektakl jest jak Tarantino z wycieczkami filozoficznymi - opowiada Natalia Korczakowska, reżyserka spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" w warszawskim Teatrze Studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosemary" w Teatrze Śląskim. Faruga kontra Polański

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 16:50
Spektakl powstaje w oczywistym dialogu z filmem Romana Polańskiego. - Dla mnie, jak i dla autorki tekstu Marty Fertacz, było jasne, że nie uciekniemy od tego kontekstu - mówi Wojciech Faruga.
rozwiń zwiń