X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Koniec miłości” Pascala Ramberta w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 01:05
Polską wersję przygotowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, debiutująca w roli reżyserki, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku - Dorota Androsz, a główne role zagrali znakomici aktorzy: Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski, którzy gościli w audycji Tomasza Domagały w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 19.01.19 "Koniec miłości" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski w spektaklu Koniec miłości
Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski w spektaklu "Koniec miłości"Foto: Natalia Kabanow / teatrpolski.pl

Inscenizacja sztuki "Koniec milosci", która została wystawiony została w reżyserii autora na festiwalu teatralnym w Avionie stał się inspiracją dla wielu reżyserów. Spektakl ma niezwykle ciekawą formę są to dwa monologi mężczyzny i kobiety, którzy właśnie się rozstają. Najpierw on mówi, ona słucha, potem odwrotnie. Dla aktorów to jedno z największych wyzwań: najpierw grać praktycznie monodram, żeby później na scenie tylko słuchać i reagować (albo odwrotnie - najpierw tylko słuchać, a później grać monodram).

- Tekst jest pisany na dwoje aktorów, ale nie ma formy dialogu, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni – zwrócił uwagę aktor. W pierwszej części mamy do czynienia z monodramem mężczyzny, który zaczyna od słów „chciałem się z tobą zobaczyć, żeby ci powiedzieć, że to koniec”, po czym mówi wzruszająco, boleśnie, czasami nawet ostro, na granicy dobrego smaku ale też poetycko i bardzo pięknie -.

- Potem ona mu odpowiada – relacjonowała Katarzyna Herman. – Dużą trudnością było mówienie mojego monologu, tak by nie odpowiadać bohaterowi po jego kwestiach. Takie rozmowy raczej się w życiu nie zdarzają, było to bardzo sformalizowane i nieprawdopodobne, ale też kuszące. To było spełnienie moich aktorskich marzeń, lubię role, w których mniej się gada a więcej można wyrazić między słowami – podkreślała aktorka.

Juliusz Chrząstowski podkreślał oryginalność tekstu. - W pierwszym momencie gdy dostałem tekst do lektury trochę się go wystraszyłem. Czułem, że jest to piękny, literacki tekst, ale nie wiedziałem jak go przełożyć na język teatru, dopiero po rozmowach z Dorotą Androsz, wniknięciu w inne inscenizacje, przekonałem się, że jest to możliwe, to działa jako teatr – przyznał.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Tomasz Domagała.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2018 w polskim teatrze. Próba bilansu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 08:52
- To był rok kolejnego etapu walki o Narodowy Teatr Stary w Krakowie i Teatr Polski we Wrocławiu. Walki zakończonej przynajmniej połowicznym sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk teatralny Jacek Wakar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompozytor: muzyka ma dla mnie bardzo wiele różnych znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:00
- Muzykę zacząłem tworzyć mając 17 lat. Jedyna rzeczą, której nauczyłem się na studiach to dyrygowanie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Dominik Strycharski, kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl "Cząstki kobiety" w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 00:01
Najnowsza produkcja TR Warszawa w niezwykle filmowy sposób opowiada o rozpadzie świata kobiet, które muszą zmierzyć się ze swoimi złudzeniami. W audycji Tomasza Domagały o pracy nad spektaklem opowiadali aktorzy, Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki.
rozwiń zwiń