more_horiz

Rok 2018 w polskim teatrze. Próba bilansu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 08:52
- To był rok kolejnego etapu walki o Narodowy Teatr Stary w Krakowie i Teatr Polski we Wrocławiu. Walki zakończonej przynajmniej połowicznym sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk teatralny Jacek Wakar.
Audio
  • 5.01.18 Domagała się Teatru: rok 2018 w polskim teatrze
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LUISPEPUNTO/Pixabay

Rok 2018 w Teatrze Starym w Krakowie rozpoczął się premierą "Masary". - W przedstawieniu zdecydowała się wziąć udział znaczna część zespołu, która poprzednio bojkotowała propozycje artystyczne dyrektora Marka Mikosa. Wydawało się, że wszystko powinno się udać. Jednak ukraiński reżyser nie zapanował nad tekstem litewskiego dramaturga. Aktorzy ratowali się jak mogli, ale przedstawienie zostało skazane na klęskę poprzez brak reżyserii - powiedział Jacek Wakar. 

Powstała Rada Artystyczna, która wzięła na siebie odpowiedzialność za kolejny sezon. - Stary Teatr został odzyskany po niesławnej decyzji powierzenia go Markowi Mikosowi. Nadal jesteśmy jednak na początku drogi. Sytuacja, gdy siedmiu aktorów wspólnie prowadzi teatr może być tymczasowa. Im szybciej  Ministerstwo Kultury dojdzie do wniosku, że "eksperyment" z powierzeniem dyrekcji Markowi Mikosowi się nie powiódł, tym lepiej - dodał krytyk teatralny. 

W 2018 roku odwołano również dyrektora Cezarego Morawskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu. 

Więcej w nagraniu.

Data emisji: 5.01

Godzina emisji: 22.06

PR24

 

Zobacz więcej na temat: KULTURA TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej". Premiera w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:36
- Życie, nauka, wakacje, seks, umieranie, święta i punk w Polsce, zapraszamy  - powiedział w Polskim Radiu 24 aktor Radosław Krzyżowski. W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie miała miejsce premiera spektaklu "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej". 
rozwiń zwiń