X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relacje polsko-ukraińskie w spektaklu "Lwów nie oddamy"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 19:44
W audycji "Domagała się Teatru" rozmowa o przedstawieniu "Lwów nie oddamy", jednym z najciekawszych spektakli tego sezonu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Katarzyna Szyngiera, reżyserka, Marcin Napiórkowski, autor tekstu oraz aktorka Oksana Czerkaszyna, którzy opowiedzieli o pracach nad tworzeniem sztuki.
Audio
  • 24.11.18 Katarzyna Szyngiera: „Relacje polsko-ukraińskie nie muszą być budowane jedynie na konflikcie. Można zauważyć coś, co jest wspólne (…)”.
Fragment spektaklu Lwów nie oddamy
Fragment spektaklu "Lwów nie oddamy"Foto: http://teatr-rzeszow.pl/Maciej Mikulski

Wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych. Spektakl „Lwów nie oddamy” powstał na podstawie szerokiego materiału dokumentalnego wykorzystanego również do stworzenia reportażu. Katarzyna Szyngiera podkreśliła, że prace nad przedstawieniem rozpoczęły się od wizyty we Lwowie, gdzie przeprowadzono rozmowy zarówno z Ukraińcami, jak i Polakami na temat historycznych, a także współczesnych polsko-ukraińskich relacji.

– Podobne spotkania odbyliśmy w Rzeszowie, gdzie mieści się nasz teatr. Punktem wyjścia była dla nas bitwa o Lwów z lat 1918-1919. Jednak to, co nas najbardziej interesowało to dzisiejsza perspektywa. Sam reportaż dotyczył tego, jak pamięć historyczna przeszkadza nam obecnie w polsko-ukraińskich relacjach. Warto powiedzieć, że z zebranych opinii wyłania się optymistyczny obraz. Młodzi ludzie nie przywiązują się już tak do przeszłości i tego, co dzieli. Starają się patrzeć na to, co łączy. To jest właśnie fantastyczne – powiedziała Katarzyna Szyngiera.

Jako wieloetapowy, złożony i jednocześnie fascynujący nazwał Marcin Napiórkowski proces tworzenia tekstu do spektaklu. Przyznał, że sam „nie jest człowiekiem teatru, a naukowcem”.

– Wykładam na Uniwersytecie Warszawskim badając zagadnienia pamięci i mitów. Na ich temat piszę również książki. Dostałem jednak propozycję stworzenia tekstu do spektaklu. Po zapoznaniu się z materiałem byłem zachwycony, ale również przerażony tym, co zobaczyłem. Przeczytałem surowe, niekoloryzowane wypowiedzi bardzo różnych osób, które w rozmaity sposób opowiadały o stosunkach polsko-ukraińskich. Z tego wszystkiego postaraliśmy się wyłowić wspólne i powtarzające się motywy – powiedział autor tekstu do spektaklu „Lwów nie oddamy”.

Oksana Czerkaszyna zaznaczyła, że temat spektaklu bardzo ją zainteresował i chętnie przyjęła propozycję występu. – Sama mieszkam w Charkowie, więc bliżej Rosji, ale znam problemy, które występowały i występują w relacjach polsko-ukraińskich. Dlatego chętnie przyjechałam do Polski. Jednak nie sądziłam, że tych spornych kwestii jest tak dużo. Osobiście nie chcę utożsamiać się z istniejącymi stereotypami – dodała.

Audycję prowadził Tomasz Domagała.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 24.11.18

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współczesny „Hamlet” na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:59
„Być, albo nie być – oto jest pytanie”. To jeden z najsłynniejszych monologów w historii literatury. Pojawia się on na kartach „Hamleta”, sławnego dramatu Williama Szekspira. 27 października odbyła się teatralna premiera arcydzieła w wydaniu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu . Na temat przygotowań do spektaklu mówili Paweł Paszta, reżyser sztuki, a także Tomasz Mycan, odtwórca tytułowej roli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Anty - Gone TRYPTYK". Hybryda z metalu, opery i rytmu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 09:00
- Pracując nad tym spektaklem dokonałem odkrycia, że język starogrecki potrafi precyzyjnie poprzez rytm opisać ludzkie emocje - o swoim nowym widowisku opowiadał w Dwójce Grzegorz Bral, reżyser przedstawienia, a także twórca i dyrektor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła.
rozwiń zwiń