X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 23:59
Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje najważniejsze wydarzenia historyczne, tworząc monumentalny fresk historyczny, ujmujący w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości. W Polski Radiu 24 o znaczeniu i wymowie wystawy mówił Jerzy Kalina, artysta.
Audio
Maksymilian Gierymski, Patrol Powstańczy (1872)
Maksymilian Gierymski, "Patrol Powstańczy" (1872)Foto: Wikimedia/CC

Ekspozycję tworzy ponad 500 dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Strukturę artystyczną pokazu tworzą arcydzieła polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej, Adama Bunscha, Wojciecha Weissa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika czy Antoniego Rząsy, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw.

Gość audycji podkreślał znaczenie kontekstu, w jakim prezentowana jest wystawa. – Znaczenie ma miejsce w którym odbywa się to wydarzenie. Zamek Królewski w Warszawie to symbol, który nakłada się na tę wystawę, znak zwycięstwa i nadziei, odzyskania niepodległości. Trzeba zaznaczyć, że my niepodległość odzyskujemy, to jest proces, na który nakładają się zarówno powstania, styczniowe i listopadowe, warszawskie, a także współczesne wydarzenia, takie jak Marsz Niepodległości. Wystawa "Znaki wolności" jest bardzo rozbudowana w swoich watkach, nie wystarczy przejść ją raz, trzeba do niej wracać. Ekspozycja jest przykładem przekazu instalacji i działania  różnych mediów, istotna jest umiejętność wydobycia sensu z wielu przekazów narracyjnych, zostały tu użyte wszystkie możliwe media wizualne – zaznaczył artysta.

Rozmawiała Małgorzata Piejko.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 06.12.2018

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". Wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 10:08
Do 17 marca 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". O ekspozycji w Polskim Radiu 24 mówił wicedyrektor muzeum i kurator wystawy dr Piotr Rypson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 22:40
Choć wykonano je z cennych kruszców i drogich kamieni, to w rzeczywistości trudno wycenić ich wartość. Najwyższe polskie ordery. To właśnie one doceniają zasługi dla kraju i narodu. Od 9 listopada można je podziwiać w Łazienkach Królewskich na wystawie "Blask Orderów". Na temat tej wyjątkowej ekspozycji mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka - Izabella Runowska.
rozwiń zwiń