more_horiz

Wiceminister kultury: kobiety były niezwykle aktywne społecznie i politycznie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 22:35
- Celem wystawy "Podwójnie wolne" jest przypomnienie wybitnych kobiet, które walczyły o prawa polityczne, były patriotkami i wywalczyły polską niepodległość mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • 29.11.18 Magdalena Gawin: kobiety wywalczyły niepodległość Polski
Magdalena Gawin
Magdalena Gawin Foto: facebook.com/MagdalenaGawinMKiDN

Magdalena Gawin podkreśliła, że podobniej jak dzisiaj, dawniej kobiety miały różne poglądy.  - Niektóre były socjalistkami, inne były bardziej tradycyjne. Niezależnie od tych wszystkich różnic panie spotkały się podczas I wojny światowej w różnych działaniach na rzeczy odzyskania niepodległości przez Polskę - wskazała gość Polskiego Radia 24.

Wiceminister kultury zaznaczyła, że w mniejszych miejscowościach i na wsiach aktywnie działają Koła Gospodyń Wiejskich. - To bardzo silne stowarzyszenia kobiece. One wywodzą się z kółek włościańskich, które zakładało Zjednoczone Koło Ziemianek na przełomie XIX i XX wieku. Instytucje, które zakładały Polki były trwałe w naszej historii i inspirowały do dalszych działań - zwróciła uwagę Magdalena Gawin.

Wystawa "Podwójnie wolne" pokazuje historie różnych środowisk kobiecych - chrześcijańskich demokratek, feministek i rewolucjonistek, których wieloletnia działalność na rzecz nie tylko równych praw, ale także odzyskania przez Polskę niepodległości doprowadziła do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918.

Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek, mogłyby stać się gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Instytut Pileckiego - współorganizator wystawy - chce przypomnieć, że ich dorobek i życiorysy stanowią integralną część historii Polski.

Więcej w całej audycji.

Audycję "Pora na kulturę" prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/mkidn.gov.pl/ras

-----------------------

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest piękno i jak je definiować?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:34
- Piękno nie jest tylko pojęciem abstrakcyjnym, jest uformowane w oparciu o analizę rzeczywistości. Pojawiło się w starożytności i odnosiło się do opisu realności. Wszelkie teoretyczne ujęcia piękna wywodzą się z fakty istnienia tego pojęcia w sposób obiektywny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Janowski, prezes Polskiego Związku Artystów Plastyków, redaktor naczelny "Ars Forum", jazzman, malarz i wykładowca akademicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: program "Niepodległa" pobudza wspólnotowość

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:34
- Cieszę się, że 70 procent Polaków uznało, że państwo stanęło na wysokości zadania w kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości - powiedział w audycji Pora na Kulturę Jarosław Sellin, wiceminister kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal EUFONIE. "Muzyka - język, który potrafi brzmieć zgodnie"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 09:42
W piątek 23 listopada startuje I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. Na temat tego wydarzenia w Polskim Radiu 24 mówili: Aleksandra Jagiełło-Skupińska z Narodowego Centrum Kultury i Michał Rydzewski, rzecznik prasowy festiwalu.
rozwiń zwiń