X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wnętrza, które zainpirowały Almodovara. Wystawa prac Hammershoia w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 00:01
- Vilhem Hammershoi odkrywał światło w obrazach takich mistrzów jak Vermeer, czy Rembrandt. Studiowanie światła było dla niego jednym z najważniejszych elementów języka malarskiego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Martyna Łukasiewicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Almodovar mówi o absolutnej fascynacji Hammesrhoisem - dodała.
Wystawę prac Vilhelma Hammershoia można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 23 stycznia
Wystawę prac Vilhelma Hammershoia można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 23 styczniaFoto: Twitter/@kultura_gov_pl

Od 22 listopada w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa prac Vilhelma Hammershoi, zatytułowana "światło i cisza". - Hammershoi tworzył swoje obrazy jako - jak czasem się mówi, "portrety wnętrz", ale przepełnione nastrojem - mówiła w Polskim Radiu 24 Martyna Łukasiewicz z muzeum narodowego w Poznaniu, kuratorka wystawy "Światło i Cisza".

Gość audycji "Kulturalnie na temat" przypomniała, że Hammershoi krótko po studiach zainteresował się malowaniem wnętrz. - Można powiedzieć, że Hammesrhoi szybo ukierunkował swoją twórczość na zgłębianie tego wszystkiego, co oferuje widok wnętrza - podkreśliła. 

- Hasło intymności, intymnych wnętrz, charakterystyczne jest nie tylko dla niego,ale także dla drobnego kręgu artystów jego otoczenia - czasem mówi się o kopenhaskiej szkole wnętrz. To spojenie artystów, dążenie do oddania intymności, jest jednym z b. ważnych elementów, także ich wyróżniających - mówiła kurator.

Inspiracje dla filmowców

Rozmówca Katarzyny Cygler zwracała uwagę na operowanie światłem w twórczości Hammershoia. - Odkrywał światło w obrazach takich mistrzów jak Vermeer, czy Rembrandt. Studiowanie światła było dla niego jednym z najważniejszych elementów języka malarskiego - wyliczała. 

i dodała, że twórczość Hammesrhoia inspiruje współczesnych twórców. Wymieniła m.in. prace Francesci Woodman, polskiej fotografki Laury Makabrescu, czy filmowców: Jana Kidawy-Błońskiego i Pedro Almodovara. - On otwarcie mówi o absolutnej fascynacji Hammesrhoisem i niezwykłym ujęciem światła w malarstwie - mówiła Martyna Łukasiewicz.

Posłuchaj
21:57 Kulturalnie-Cygler-PR24_mp3 2021_11_27-23-36-09.mp3 Martyna Łukasiewicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu o wystawie prac Vilhelma Hammersghoia ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Gość: Martyna Łukasiewicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 23.35


mbl

Czytaj także

Arcydzieło w zamku Królewskim. "Narcyz przy źródle" dołączył do wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:40
Kolejne arcydzieło Caravaggia "Narcyz przy źródle" trafiło do Zamku Królewskiego w Warszawie. Pokaz specjalny obrazu z Palazzo Barberini w Rzymie dołączył do wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Françoise Gilot. Artystka, którą pokochał i znienawidził Pablo Picasso

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:30
Ona miała 21 lat, on - 61. Nawiązali płomienny romans, mieli dwoje dzieci. Ale idylla szybko się skończyła. – Gdy ją poznałem, nie wiedziałem, że to był jeden z najbardziej toksycznych związków – mówił w Polskim Radiu fotograf Czesław Czapliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weronika Naszarkowska-Multanowska: zawsze budowałam mikroświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
- Staram się, żeby moje obrazy były komunikatywne, nawet nie nadaję im tytułów. Inaczej jest z rysunkami. Dużo czytam, wręcz nałogowo, słowa wiecznie wokół mnie wirują. One nadają kolejną płaszczyznę tym prostym obrazkom - mówiła w Dwójce Weronika Naszarkowska-Multanowska, malarka i autorka książki "Zaraza. Notatnik malarki".
rozwiń zwiń