X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej". Dyrektor NCK o Eufonii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:23
- Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Geograficznie to nie jest stricte w punkt, dlatego że zawsze są rozszerzenia, natomiast chodzi o to, żeby wychodzić spoza muzyki z kręgów niemiecko-austriackiego i rosyjskiego, które są często dominujące - powiedział na antenie Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. 
Prof. Rafał Wiśniewski: udało nam się zaprosić do Polski 500 artystów
Prof. Rafał Wiśniewski: udało nam się zaprosić do Polski 500 artystówFoto: materiały prasowe

W Warszawie (19.11) rozpoczął się III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Potrwa do 27 listopada. Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tegorocznym motywem przewodnim jest romantyzm. O wyjątkowości Eufonii opowiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski. 

Dyrektor festiwalu podkreślił, że "najważniejsze jest to, że festiwal się odbywa". - To jest wielka zasługa wszystkich osób, które są odpowiedzialne za przygotowanie tego festiwalu, Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury - powiedział prof. Rafał Wiśniewski.

"Udało nam się zaprosić do Polski 500 artystów"

Gość PR24 zaznaczył, że festiwal został przygotowany w reżimie sanitarnym. - Razem z naszymi współpracownikami udało nam się zaprosić do Polski 500 artystów. To jest swoisty ewenement w czasie pandemii - ocenił dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Prof. Rafał Wiśniewski podkreślił, że "ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej" od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. - Oczywiście geograficznie to nie jest stricte w punkt, dlatego że zawsze są rozszerzenia, natomiast chodzi o to, żeby wychodzić spoza muzyki z kręgów niemiecko-austriackiego i rosyjskiego, które są często dominujące i pokazać obszar tego działania - wskazał gość audycji.

Posłuchaj
23:22 wiśniewski.mp3 Prof. Rafał Wiśniewski o Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie ("Kulturalnie na temat") 

- W związku z tym zapraszamy przede wszystkim artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier. Włączamy również muzykę z krajów nadbałtyckich - ze Skandynawii. Ponadto zapraszamy artystów ze Stanów Zjednoczonych, z Gruzji i z Armenii - wskazał dyrektor Eufonii. 

Dyrektor NCK opowiedział również na antenie Polskiego Radia 24, który świat muzyczny jest dla niego najciekawszy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 20.11.2021

Godzina emisji: 23.35

NCK/PR24/nt

Czytaj także

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 08:37
Koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego będzie można usłyszeć dzieła Ferenca Liszta, Zoltána Kodálya oraz Ernsta von Dohnányiego w wykonaniu solistów i Chóru Filharmonii Narodowej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Zsolta Nagya, 19 listopada zainauguruje III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który potrwa do 27 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert inauguracyjny Festiwalu "Eufonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:30
Ernst von Dohnányi, Ferenc Liszt, Zoltán Kodály - dzieła tych mistrzów zabrzmiały podczas koncertu rozpoczynającego III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Solistom towarzyszył Chór Filharmonii Narodowej oraz orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Zsolta Nagya. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Eufonie. Zsolt Nagy: romantyzm jest zbieżny z ludzką naturą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:00
- Ideały romantyczne leżą u podstaw tego, co nazywamy człowieczeństwem, i przemawiają do nas także dziś. W muzyce czy filozofii, mówiąc: romantyzm, myślimy głównie o wieku XIX, ale do idei charakterystycznych dla romantyzmu powracali także późniejsi twórcy - mówił w Dwójce węgierski dyrygent Zsolt Nagy, który poprowadził w piątek (19.11) koncert inauguracyjny 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Eufonie". Dyrektor NCK: w tym roku przypominamy ideę romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:05
Około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Rozpocznie się on w piątek i potrwa do 27 listopada. Słuchacze usłyszą muzykę klasyczną, współczesną, jazzową i eksperymentalną, zabraknie jednak w tym roku muzyki folkowej.
rozwiń zwiń