X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skarb Średzki. Jacek Witecki o jubileuszowej wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 14:12
- W 1985 r. podczas prac rozbiórkowych prowadzonych na Starym mieście w Środzie Śląskiej, niedaleko Wrocławia, odnaleziono dosyć znaczne ilości srebrnych monet - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Witecki (kurator z Muzeum Narodowego we Wrocławiu).
Prezentacja elementów Skarbu Średzkiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Prezentacja elementów Skarbu Średzkiego w Muzeum Narodowym we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Skarb Średzki to jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tegoroczną, jubileuszową odsłonę wystawy można oglądać od 1 października do 30 grudnia, przybliży ona również losy władców, z którymi związane są te bezcenne klejnoty. 

24 maja 1988 roku podczas rozbiórki kamienicy przy ul. Daszyńskiego w Środzie Śląskiej natrafiono na znalezisko, które, jak się dziś szacuje, warte jest ok. 250 mln złotych. Kurator wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu Jacek Witecki opowiedział o szczegółach poszukiwań sprzed 30 lat. 

Korona_sredzka_663_364.jpg
Złoto, szmaragdy i rubiny przyciągnęły do Środy Śląskiej setki poszukiwaczy skarbów

Jacek Witecki wskazał, że historia, która trwa do dziś, zaczęła się w 1985 roku. - Rzeczywiście w 1985 roku podczas prac rozbiórkowych prowadzonych na Starym mieście w Środzie Śląskiej, tj. miasto niedaleko Wrocławia, odnaleziono dosyć znaczne ilości srebrnych monet. Były to monety średniowieczne pochodzące z XIV wieku, ponad 3000 praskich groszy. To było pierwsze wskazanie, które wówczas niestety zostało zignorowane. Nie przeszukano dokładnie reszty tego terenu. Z tego właśnie względu kilka lat później, w 1988 roku, miało miejsce kolejne odkrycie. To jest data, o której się najczęściej mówi, ponieważ właśnie wtedy odkryto złote monety, klejnoty. Prawdziwa sensacja - wspominał gość audycji. 

Kurator z Muzeum Narodowego we Wrocławiu przyznał, że prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy skarb odzyskano w całości. -  Wydarzenia wyglądały następująco, skarb został znaleziony zupełnie przypadkowo. Podczas wykopu uderzono w coś, co okazał ścianą średniowiecznej piwnicy, o której istnieniu nikt wcześniej nie miał pojęcia. Była ona na poziomie fundamentów i znaleziono monety srebrne, później także złote - powiedział Jacek Witecki.

Posłuchaj
23:34 weeekend.mp3 Jacek Witecki o jubileuszowej wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu ("Kulturalnie na temat"/ PR24) 

W jego opinii "najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że to właśnie mieszkańcy Środy Śląskiej obserwujący wydarzenia na budowie, połączyli pewne fakty i zorientowali się, że gruz z budowy od pewnego czasu jest wywożony za miasto". - W związku z tym, logika poszukiwaczy skarbów zaprowadziła ich na podmiejskie wysypisko. Właśnie tam, a nie w miejscu pierwotnym odnaleziono klejnoty, o których wspominałem, więc tutaj archeolodzy włączyli się w całą historię troszeczkę za późno - mówił gość PR24. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

GośćJacek Witecki (kurator z Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji:23.35

PR24/nt

Czytaj także

Średniowieczny skarb w szczerym polu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:00
Garnek wypełniony monetami i srebrną biżuterią odkryto na terenie Słuszkowa w Wielkopolsce. Archeolodzy prowadzący badania stwierdzili, że przedmioty pochodzą z przełomu XI i XII w. Miały taką wartość, że można było za nie kupić całą wieś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małopolskie. Odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego sprzed 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:50
Miejsce wydobycia minerału bardzo istotnego dla prehistorycznej zbiorowości odkryto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.
rozwiń zwiń