X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 09:49
- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Adam Banaszak
Adam BanaszakFoto: Antoni Hoffmann

Adam Banaszak jest nie tylko dyrygentem, ale i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej, uzyskał tytuł doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentury i jest wykładowcą Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. - Pracuję z adeptami wokalistyki, robiąc dokładnie to, co robię w profesjonalnych teatrach operowych. Przygotowuję spektakle studenckie lub wybrane sceny repertuaru operowego, tak by tych młodych wokalistów wprowadzić do spotkania z partyturą, z dyrygentem, do ich właściwego, profesjonalnego debiutu - powiedział gość audycji.

Piotr Kamiński 1200.jpg
Piotr Kamiński: ostatnie słowa Hamleta zostały zniekształcone

Zapytany o różnicę w przygotowywaniu spektaklu z dojrzałymi śpiewakami a studentami Adam Banaszak wskazał, że "zasada jest taka sama, tylko punkt dojścia czasem nieco inny". - Ta zasada jest bardzo prosta. Ogromny szacunek do partytury, dla kompozytora, próba znalezienia jego intencji. Przede wszystkim znalezienie teatru w dziełach operowych. Znalezienie tego, co jest właściwym przebiegiem dramaturgicznym, kulminacją, odpowiednią barwą spektaklu teatralnego - wyjaśnił wykładowca Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

Adam Banaszak zdradził, w jaki sposób teatr operowy może być bliski teatrowi współczesnemu. - Oczywiście opera rządzi się swoimi prawami. Jest językiem, który po poznaniu może nas absolutnie zachwycić. Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą. Jeżeli zrozumiemy, że przez śpiew możemy znaleźć szczególne kolory emocji, prawdy, piękna wówczas ta dziedzina sztuki staje się najpiękniejszą i najpełniejszą - podkreślił kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:03 banaszekk.mp3 Adam Banaszak o operze ("Kulturalnie na temat"/ PR24) 

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Gość: Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji:23.35

nt

Czytaj także

Szekspir wciąż na nowo. Po co nam tyle tłumaczeń mistrza?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 00:45
- Pracę tłumacza porównuję z pracą muzyków, którzy zabierają się na nowo do interpretacji znanych utworów. Potrzeba do tego odwagi, by chcieć to samo powiedzieć na nowo - mówi Piotr Kamiński, tłumacz Szekspira.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ofelia". Drobiazgowy realizm Johna Everetta Millaisa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:13
O tym, jak umierała Ofelia, dowiadujemy się z opowieści Gertrudy. Sceny śmierci nie ma u Szekspira, nakręcił ją jednak Laurence Olivier w ekranizacji "Hamleta" z 1948 roku. Filmowa Ofelia płynie tam porwana nurtem strumienia i śpiewa, upozowana tak, jak w obrazie Johna Everetta Millaisa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Samaroff i przekrój amerykańskiej opery lat 40.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 12:54
W grudniu 1940 roku amerykański Narodowy Komitet Promowania Muzyki, we współpracy z nowojorskim, popularnym dziennikiem New York Post, podjął niecodzienną inicjatywę. Jej spiritus movens była wybitna pianistka Olga Samaroff.
rozwiń zwiń