X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Książka "Metoda czarnej skrzynki", czyli nauka na własnych błędach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 07:08
- Książka Matthew Syed naucza o neuroplastyczności mózgu. Jak nie zamiatając pod dywan własnych błędów, metodą małych kroków lub wielkich skoków możemy poprawiać funkcjonowanie społeczeństwa jako takiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 fizyk i popularyzator nauki Tomasz Brzozowski. 
Fragment okładki książki Metoda czarnej skrzynki
Fragment okładki książki "Metoda czarnej skrzynki"Foto: mat. promocyjne

Metoda czarnej skrzynki, opisana w książce Matthew Syed, polega na uczeniu się na błędach, co może wydawać się banalne, choć jak pokazuje życie, nie każdy z niej korzysta. - Dotyczy to każdej dziedziny życia społecznego, od prywatnych biznesów po wielkie szpitale, od linii lotniczych po wymiar sprawiedliwości, od opieki społecznej po więziennictwo. Wszystkie te aspekty są w książce podane w postaci sugestywnych przykładów na to, jak ignorowanie własnych błędów prowadziło do wielkich katastrof - powiedział Tomasz Brzozowski.

1200_ręce_biznes_shutterstock.jpg
Książka agenta FBI o uporządkowaniu relacji. "Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się tym na co dzień"

Przedmowę do polskiego wydania książki napisał dr Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Lotnictwo jest jedną z nielicznych branż, która nie zamiata błędów pod dywan. Istnieją ścisłe procedury, które sprawiają, że pilot może raportować błędy bez obciążeń zawodowych. Wszelkiego rodzaju anomalie i nietypowe sploty wydarzeń, które zdarzają się podczas lotów, nierzadko prowadzące do katastrof są na bieżąco przekazywane. Dzięki temu lotnictwo jest jedną z najbezpieczniejszych gałęzi przemysłu, która serwuje usługi miliardom ludzi. Odsetek wypadków związanych z transportem lotniczym jest niski, bo mamy do czynienia z raportowaniem błędów i ich szybkim naprawianiem. Stąd tytuł książki "Metoda czarnej skrzynki". Czarna skrzynka jest rejestratorem, który nagrywa wszystko, również nasze błędy. Na podstawie badań jej zapisów możemy zrozumieć przyczyny katastrof lotniczych i zareagować w przyszłości odpowiednimi procedurami - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Książka nie traktuje tylko o katastrofach lotniczych. - Jest o chłonności ludzkiej natury. Dysonans poznawczy posiada każdy z nas. Sztuką jest nad nim zapanować, nad wyparciem i wstydem związanym z tym, że popełniliśmy błąd. Nasza kultura nie faworyzuje błędów, szkoła za nie tępi. Uczeń, który coś przeskrobał stara się to ukryć. Nauczyciel często zawstydza ucznia na oczach całej klasy. Nie tędy droga, jak twierdzi Matthew Syed. Tylko otwarcie na błędy, zrozumienie ich przyczyn i wdrożenie odpowiednich procedur powoduje rozwój - podkreślił Brzozowski.

Zdarzenia z sal operacyjnych, wpadki wymiaru sprawiedliwości, porażające konsekwencje tuszowania błędów, przełomowe idee, pionierskie badania i odkrywcze wnioski – to wszystko i wiele więcej znajdziecie w książce "Metoda czarnej skrzynki".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler 

Gość PR24. Tomasz Brzozowski (fizyk, popularyzator nauki, redaktor książki "Metoda czarnej skrzynki")

Data emisji: 17.04.2021

Godzina: 23.36


Czytaj także

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 09:13
- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
rozwiń zwiń