X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zaczęłam widzieć ludzkie defekty, których społeczeństwo widzieć nie chce". Tłumaczka książki o niepełnosprawności

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 23:59
- Ponad 12 proc. społeczeństwa w Polsce jest dotknięta jakąś formą niepełnosprawności - mówiła w Polskim Radiu 24 tłumaczka książki "Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze", Natalia Pamuła.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

Rosemarie Garland-Thomson jest prekursorką kulturoznawczych studiów o niepełnosprawności i jedną z najważniejszych badaczek podejmujących niepełnosprawność jako formę ludzkiej różnorodności. Książka "Gapienie się" mówi o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, wpisuje niepełnosprawność w szerszy kontekst, relacje społeczne.

Katarzyna Ojrzyńska, tłumaczka książki powiedziała, że tytułowe "gapienie się" to poszukiwanie przyjemności. - Barokowe gapienie się to intensywne gapienie się na to, co fascynujące i nowe, ale od małego uczy się nas, że gapienie się jest niewłaściwe - powiedziała tłumaczka.


depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
"Kulturalnie na temat". Jak nauczyć młodzież budowania trwałych więzi?

"Niepełnosprawność nie musi być tragedią"

Jak dodała, dla niej jako tłumaczki, zdziwiło ją, że autorka książki bardzo podkreśla aspekt niepełnosprawności, ale i nauczyło wiele. Teraz inaczej podchodzi do defektów ciała. - Chodzi o to, że niepełnosprawność nie musi być tragedią osobistą - zauważyła.

Goście audycji omawiały też inną książkę, "Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze", którą tłumaczyła Natalia Pamuła.

Ta książka, jak podkreśliła tłumaczka, zmieniła to, iż zaczęła ona dostrzegać niepełnosprawność, którą społeczeństwo nie chce widzieć. - Niepełnosprawność jest wszędzie, w windzie, na przystanku, na zajęciach na uczelniach i w literaturze - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu audycji.

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadząca: Katarzyna Cygler

Goście: Katarzyna Ojrzyńska i Natalia Pamuła (tłumaczki)

Data emisji: 24.10.2020

Godzina: 23.35


Czytaj także

"Budujemy relacje i dbamy o emocje". Agnieszka Wąsik o fundacji "Zaczytani.org"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:00
- Naszym flagowym działaniem jest prowadzenie procesu bajkoterapeutycznego w placówkach pomocowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wąsik z fundacji "Zaczytani.org.".
rozwiń zwiń