X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Perfromans w czasach pandemii. Izabela Chamczyk: czuję się odpowiedzialna za odbiorcę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 07:35
- Performans spełnia swoją rolę, jeśli wywołuje w ludziach emocje. Pandemia to intensywny czas, kiedy buzują emocje, ludzie potracili pracę, są sfrustrowani, dużo się w nas dzieje czas. Performanse odblokowuje pewne stany i pokłady uczuć - mówiła w Polskim Radu 24 Izabela Chamczyk, artystka, performerka.
Izabela Chamczyk
Izabela ChamczykFoto: PAP/Andrzej Rybczynski

Izabela Chamczyk wskazywała miejsce performansu we współczesnej sztuce. - Jego definicja jest cały czas w procesie, to od twórcy zależy, czym jest performans, zawsze jednak jest to sytuacja artystyczna, w której zarówno podmiotem jak i przedmiotem jest artysta, jego własne ograniczenia i ciało. To dzięki użyciu medium ciała wywołujemy emocje i oddziałujemy na widza, istotny jest też element zaskoczenia i poruszenia publiczności - podkreślała artystka.


Posłuchaj
23:19 _PR24_AAC 2020_08_15-23-35-35_.mp3 15.08.2020 (Polskie Radio 24 / Kulturalnie na temat)

 

- Performans jest sprzeciwem wobec tego, co rozumie się jako sztukę konwencjonalną, przedstawiającą, materialną. Różni się jednak od teatru, jego twórca nie odgrywaja roli, tylko zmaga się z ograniczeniami, przeżywa sytuację tu i teraz - tłumaczyła artystka.

W czasie pandemii artystka stworzyła cykl pandemicznych performasów pt. "Codzienność". Pierwsza cześć cyklu nosiła tytuł "Codzienność w koronie".

- Czuje potrzebę rozmawiania z odbiorcami, nawet jeśli ktoś pisze nienawistne komentarze, staram się wyjaśnić, dlaczego to wygląda tak, a nie inaczej, odnoszę się do historii sztuki i tradycji performansu. Czuję się odpowiedzialna za odbiorcę, jestem też po to, by wyjaśnić mu, czym jest permormans, dlaczego wygląda tak a nie inaczej - mówiła Izabela Chamczyk.

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Goście: 

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 23.36

PR24/ka

Czytaj także

Romantyzm i psychologia głębi w pracach Urszuli Nawrot

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 08:26
W audycji "Kulturalnie na temat" przenieśliśmy się do Lublina. Tam w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL odbył się wernisaż prac fotograficznych Urszuli Nawrot zatytułowany "Romantyzm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kulturalnie na temat". O nawykach bogatych i biednych

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 07:35
- Większość ludzi ma zakodowany w sobie, dzięki nawykom, wychowaniu czy doświadczeniom, określony poziom zamożności, z którym jest sobie w stanie poradzić. Nawet jeśli zarobią więcej, to znajdą sposób, by te dodatkowe pieniądze wydać i znowu trafić na ten poziom dobrobytu, na którym są w stanie funkcjonować - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Maruszkin, redaktorka, tłumaczka książki Toma Corleya i Michaela Yardneya "Nawyki bogatych i biednych".
rozwiń zwiń