X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Czyta się ją jak dobry kryminał". Tłumaczka o biografii lekarza, który niósł pomoc tam, gdzie wojna

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 08:17
- Książka "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" jest wyjątkowo ciekawa. Przede wszystkim dlatego, że chwilami czyta się ją jak dobry kryminał. Mimo, że wszystkie przedstawione w niej wydarzenia są prawdziwe, co czasem bywa bardzo przykre - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Braithwaite, tłumaczka książki "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" Davida Notta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YONGYUT.TT

Jedną z najnowszych książek na polskim rynku wydawniczym jest "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu". Napisał ją David Nott - walijski lekarz, który od ponad 20 lat przebywa na bezpłatnym urlopie, aby jako wolontariusz nieść pomoc w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata. W swojej biografii opisuje miejsca, do których trafił i gdzie ratował życie wielu poszkodowanym przez wojnę. Dzięki temu przybliża nie tylko swoją osobę, ale również to, co działo się w samym środku krwawych konfliktów zbrojnych.

robert koch wiki 1200.jpg
Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Posłuchaj
22:48 PR24_AAC 2020_06_20-23-35-56.mp3 Dominika Braithwaite o książce "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" Davida Notta (Kulturalnie na temat/PR24)

 

Jak powiedziała Dominika Braithwaite, która przetłumaczyła książkę "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu", jest ona wyjątkowo ciekawa. - Z różnych względów. Ale myślę, że przede wszystkim dlatego, że chwilami czyta się ją jak dobry kryminał. Mimo, że oczywiście wszystkie przedstawione w niej wydarzenia są prawdziwe, co czasem bywa bardzo przykre - stwierdziła.

"Jest bardzo nieszablonową postacią"

Książka zaczyna się od słów: "Zjeździłem cały świat, szukając guza. To jak uzależnienie. Coś, czemu nie potrafię się oprzeć". Jednak David Nott opisuje nie tylko swoje misje, ale także dzieciństwo i swoją młodość. Przybliża również wiele procesów, które przechodził jako człowiek, aby dojść do momentu, kiedy podjął decyzję o wyruszeniu w świat jako wolontariusz.

- Jest bardzo ciekawą postacią, bardzo nieszablonową. To właśnie jego historia, która jest tłem wszystkich wydarzeń, czyni całą książkę interesującą i trzymającą w napięciu. Dobrze opisuje różne wydarzenia i dzięki temu możemy wyczuć w ich przedstawieniu to, dlaczego właśnie przedstawił je tak, a nie inaczej. Narracja jest niezwykle ciekawa, a wśród opisywanych sytuacji nie brakuje tych kontrowersyjnych - powiedziała Dominika Braithwaite.

gitara instrument lutnik free shutt 1200.jpg
"Nie tylko głowa i ręce". Lutnicy o tajemnicach swojego zawodu

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Goście: Dominika Braithwaite (tłumaczka książki "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" Davida Notta)

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 23.35

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Jasiński. Twórczość długoletniego dyrektora muzycznego Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:32
Autorzy programu recenzowali książkę Romana Jasińskiego pt. "Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976" oraz książkę Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka pt. "Ostatnie lata polskiego Wilna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważne postaci dla naszego piśmiennictwa". Masłoń i Zapert o Ginczance i Jeleńskim

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:32
Tematem audycji były dwie książki biograficzne poświęcone postaciom ważnym dla polskiej literatury. Pierwsza pt. "Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt" autorstwa Izoldy Kiec, a druga pt. "Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim" autorstwa Anny Arno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kulturalnie na temat": o tym, jak spędzano czas wolny w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 23:30
O Zakopanem i Sopocie, ale także szczególnej roli trzepaka na podwórku i lodach Bambino opowiadał w Polskim Radiu 24 dziennikarz Wojciech Przylipiak, autor książki "Czas wolny w PRL".
rozwiń zwiń