X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pan T." Sebastian Stankiewicz: to film o wolności artysty w czasach zniewolenia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 23:59
- Czuliśmy, że robimy coś wartościowego i fajnego. Była ogromna chęć pracy, by stworzyć socrealistyczny świat lat 50. - zdradził kulisy pracy na planie filmowym "Pana T." Sebastian Stankiewicz, odtwórca roli Filaka. - Musiał on dokonać wyboru, który zaważy na jego życiu - dodał aktor.
Audio
  • Sebastian Stankiewicz o roli w filmie "Pan T." ("Kulturalnie na temat")
Plakat filmu Pan T.
Plakat filmu "Pan T."Foto: mat. pras.

Nagroda Festiwalu Filmowego w Gdyni za najlepszą drugoplanową rolę męską. Takie właśnie wyróżnienie otrzymał Sebastian Stankiewicz za odegranie postaci Filaka w filmie "Pan T.", który niedawno wszedł na ekrany polskich kin. Aktor przyznał, że jest to dla niego niesamowite wyróżnienie tym bardziej, że statuetkę Złotego Lwa w tej kategorii zdobyli również artyści, których gość Polskiego Radia 24 ceni od wielu lat.

Paweł Deląg facebook 1200.jpg
Paweł Deląg o filmie "Zrodzeni do szabli": z pasji amatorów powstał profesjonalny film

- Wystarczy, że wymienię Janusza Gajosa, Łukasza Simlata, Eryka Lubosa, czy Dawida Ogrodnika. Cieszę się, że znalazłem się w tak zacnym gronie. Obserwuję to, jak koledzy po fachu pracują na planie filmowym i w jaki sposób używają emocji, a także ciała. Od początku swojej zawodowej drogi chciałem być dobrym aktorem, czyli takim, który z jednej strony świadomie korzysta z warsztatu, a z drugiej potrafi zaskoczyć oraz zagrać tak, że ludziom otwierają się serca i głowy - wskazał.

Filmowa uniwersalność prawdy

Sebastian Stankiewicz zwrócił uwagę, że w kinie uniwersalna jest prawda. Zaznaczył, że aktor powinien wierzyć oraz identyfikować się z odgrywaną przez siebie postacią i jej historią. W swojej pracy stara się przede wszystkim pokazywać "człowieka z krwi i kości".

- Wzorem pod tym względem jest dla mnie Philip Seymour Hoffman, który przy każdej swojej roli był niezwykle prawdziwy. Oczywiście pomocne są w tej kwestii bardzo dobry scenariusz, reżyser i świetni partnerzy. To wszystko zgrało się w przypadku "Pana T.". Świetne kostiumy, scenografia i zdjęcia złożyły się na budowę filmowego świata - zaznaczył Sebastian Stankiewicz.

Zaangażowanie zespołu

Na planie filmowym "Pana T." panowała bardzo dobra atmosfera. Sebastian Stankiewicz podkreślił, że współpraca z Pawłem Wilczakiem czy Wojciechem Mecwaldowskim układała się wzorowo.

Maria-Skłodowska-i-mąż_663_.jpg
"Kulturalnie na temat". Maria Skłodowska-Curie i jej mniej znana historia

- Czuliśmy, że robimy coś wartościowego i fajnego. Była ogromna chęć pracy, by stworzyć socrealistyczny świat lat 50. (…) Moja postać (Filak – przyp. red.) przyjechała z małej wioski do wielkiego świata, którym była dla niej Warszawa. Dzięki swojemu silnemu kręgosłupowi moralnemu wygrywa walkę z samym sobą. Musiał dokonać wyboru, który zaważy na jego życiu - zdradził artysta.

Wolność artysty w czasach zniewolenia

Sebastian Stankiewicz ocenił, że "Pan T." jest filmem o wolności, wolności artysty w czasach zniewolenia. Zaznaczył, że przy odgrywaniu postaci Filaka inspirował się własnymi losami.

- Gdy film zobaczyła moja mama, to powiedziała: "Synu, ten Filak to ktoś jak ty". Miała na myśli chłopaka, który wyjechał z Głogowa, z niedużego miasta, do wielkiej Warszawy, w poszukiwaniu i spełnianiu marzeń. W stolicy różnie bywało, raz lepiej, raz gorzej. Jednak zawsze walczyłem o realizację swoich celów. Jednym z nich była nagroda festiwalu w Gdyni - powiedział.

Audycja: "Kulturalnie na temat" 
Prowadzący: Katarzyna Cygler 
Gość: Sebastian Stankiewicz
Data emisji: 11.01.2020
Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gociek: "Irlandczyk" Martina Scorsese nie jest filmem historycznym

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 22:45
- To film, w którym reżyser bardziej dotyka kwestii religijnych niż mafijnych. To nie jest film historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. W audycji "Nakręceni" wziął udział także Łukasz Adamski, a rozmawiano o najnowszym filmie Martina Scorsese "Irlandczyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń