X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Świąteczny dyżur" Adama Kaya. Książka z życia wzięta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 06:53
"Świąteczny dyżur" to książka z całą pewnością z życia wzięta. W końcu pisarz jest byłym lekarzem i to, co opisuje w książce, pochodzi z jego własnych dzienników z czasów pracy. Jak sam podkreśla - zależało mu na tym, żeby uczciwie pokazać życie lekarza. O "Świątecznym dyżurze" w Polskim Radiu 24 opowiada autor - Adam Kay.
Audio
  • Adam Kay o swojej książce "Świąteczny dyżur" ("Kulturalnie na temat" / PR24)
Adam Kay Świąteczny dyżur
Adam Kay "Świąteczny dyżur"Foto: Wydawnictwo Insignis

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim ze spokojem, odpoczynkiem i rodzinną atmosferą. A jednak są osoby, które tego dnia nie zaznają spokoju, a wręcz przeciwnie. Muszą ciężko pracować, by nieść innym pomoc. Wśród takich osób są lekarze, dla których Boże Narodzenie wcale nie jest spokojnym okresem.

święta FREE 1200.jpg
Święta Bożego Narodzenia. Duchowość czy konsumpcjonizm?

Obraz tej sytuacji wyłania się z książki "Świąteczny dyżur". O swoim dziele mówił w Polskim Radiu 24 sam autor - Adam Kay, były lekarz, który w pisanych przez siebie książkach przedstawia z życia wzięte opowieści.

Druga część opowieści lekarza

Pierwsza książka Adama Kaya nosiła tytuł "Będzie bolało" i także była zapisem pracy lekarskiej opartej o tworzone na bieżąco dzienniki. Ponieważ okazała się niezwykle popularna i stała się bestselerem, autor napisał drugą książkę. Jednak czy jest ona kontynuacją historii?

- W pewnym sensie jest to druga część, bo obie książki opierają się na moich zapiskach z dzienników, które prowadziłem kiedy pracowałem jako lekarz - mówił Adam Kay.

Autor podkreślił, że ta pierwsza książka miała przede wszystkim pokazywać jak wygląda praca lekarza - rzeczy śmieszne i smutne, nudne i ekscytujące. Jednak nie wszystko, co planował od początku, w tej książce się pojawiło.

- Wiele z moich wpisów musiałem pominąć. Albo wydawały mi się za nudne, albo prawnicy nie pozwalali mi włączyć ich do książki. Wiele z tych pominiętych wpisów dotyczyło właśnie Bożego Narodzenia. Gdyby wszystkie znalazły się w tamtej książce, to byłaby bardzo świąteczna - mówił autor.

Kazimierz Nycz 1200.jpg
Kard. Nycz w liście pasterskim na Święta: Bóg przyszedł, aby zbawić każdego, bez wyjątku

Co znalazło się w "Świątecznym dyżurze"?

Adam Kay został zapytany o to, czy wszystkie historie, które nie trafiły do pierwszej książki, znalazły się w drugiej części. - Wielu z tych historii, które pominąłem, nie mogłem opowiedzieć, dlatego że naruszyłbym tajemnicę lekarską i na pewno trafiłbym do więzienia - wyjaśnił autor.

Zauważył również, że część historii została usunięta, bo wydawca uznał ją za "zbyt obrzydliwą". Kiedy jednak doszło do pisania drugiej książki, Kay - jako uznany już autor - miał silniejszą pozycję negocjacyjną i postawił na swoim.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Adam Kay (pisarz, były lekarz, autor książki "Świąteczny dyżur"
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:45
- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Masłoń: Polacy znają książki Jaroslava Haška i Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:45
Gospodarze audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w Polskim Radiu 24 m.in. o literaturze czeskiej. Opowiadali o swoich własnych fascynacjach twórczością najważniejszych czeskich pisarzy, ocenili także wydaną właśnie powieść Jozefa Furmanka "Mówić prawdę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gad. Spowiedź klawisza". Literacka wizyta w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 19:30
Jaka jest prawda o tym, co dzieje się za kratami polskich więzień? Z jakimi trudnościami zmagają się funkcjonariusze służby więziennej? Tego dowiemy się, sięgając po książkę "Gad. Spowiedź klawisza”. - W momencie intensywnej pracy nad książką pojawiły się u mnie problemy ze snem. Historie, które poznawałem zapadły mi głęboko w pamięć - przyznał autor książki Paweł Kapusta, dziennikarz Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń