X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Podczas zdjęć do "Legionów" znaleziono niewybuch. Bartosz Gelner opowiada o produkcji filmu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 08:57
Film "Legiony" wchodzi do kin 20 września. Jest to jedno z największych polskich przedsięwzięć filmowych. Produkcja opóźniła się o rok, a sam plan - ze względu na zmiany pór roku - rozłożony był na ponad rok. Aktorzy przed przystąpieniem do zdjęć przechodzili kilkutygodniowe szkolenia, między innymi wojskowe. O produkcji oraz historii, którą opowiada film, mówił jeden z głównych aktorów, Bartosz Gelner.
Audio
  • 07.09.2019 "Kulturalnie na temat". Bartosz Gelner opowiada o produkcji filmu "Legiony"
Plakat promujący film Legiony
Plakat promujący film "Legiony"Foto: materiały prasowe

Podczas kręcenia filmu zużyto 400 kg prochu, 400 kg naftalenu, 20 tys. litrów paliwa, 2,5 tys. litrów płynu do wytwarzania dymu. W filmie zagrało 123 aktorów, z produkcją współpracowało 550 osób z grup rekonstrukcyjnych, kilkuset statystów, 53 kaskaderów, 130 kawalerzystów i 220 koni.

Odrobina prawdziwej historii podczas produkcji filmu

Ponadto aktorzy, którzy brali udział w zdjęciach, naprawdę strzelali na planie, słyszeli prawdziwe wybuchy, które były wysadzane podczas zdjęć. Z tym wiąże się interesująca anegdota, bowiem ładynki wybuchowe były wkopywane w ziemię. Podczas tych prac w pewnym momencie odkryto niewybuch z okresu wojny.

Zobacz także
pap_20170815_0X8 1200.jpg
B. Gelner o głównym bohaterze "Legionów": Tadek ma ułańską fantazję

- To była ostatnia transza zdjęć, nie wliczając "dokrętek", które miały miejsce na Mazurach. To było ogromne przedsięwzięcie, ponieważ nasza scenografia stworzyła paronastohektarową scenografię, czyli przekopała pole, na którym z dwóch stron były okopy - rosyjskie, z drugiej strony okopy polskie - wyglądające bardzo realistycznie. Myślę, że to w filmie bardzo ładnie zostanie oddane - opowiadał Bartosz Gelner.

- W trakcie wkładania tych wszystkich wybuchów podczas jakichś ujęć rzeczywiście znaleziony został niewybuch. To trochę nas rozśmieszyło, bo przy tej ilości ładunków, które my wysadzaliśmy, to chyba nikt nie chciałby jakiegoś nieprzyjemnego przypadku prawdziwego wybuchu. Na chwilkę zdjęcia zostały wstrzymane. Na szczęście nikomu nic się nie stało, służby ten ładunek zabrały ze sobą. My dalej na szczęście tylko bawiliśmy się w wojnę - mówił aktor.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: Bartosz Gelner

Data emisji: 07.09.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ból i blask" Pedro Almodóvara. Piotr Gociek: trudno dalej posunąć granice kinowego ekshibicjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:25
- Trudno dalej posunąć granice ekshibicjonizmu kinowego, niż w momencie jak się puszcza oko do widza i mówi "słuchajcie, to jest taka wymyślona figura, ale tak naprawdę chodzi o mnie, o moje doświadczenia, o moje dzieciństwo" - mówi Piotr Gociek o najnowszym dziele Pedro Almodóvara zatytułowanym "Ból i blask" w nowej audycji Polskiego Radia 24 "Nakręceni - magazyn premier filmowych".
rozwiń zwiń