Co to jest slam poetycki?

2019-07-07, 07:54

Co to jest slam poetycki?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Co to znaczy tworzyć wiersze na żywo? Czy powróciła moda na poezję wśród młodych twórców? O nowych trendach wśród literatów w rozmowie z Katarzyną Cygler opowiedział Jakub Węgrzyn poeta, dziennikarz, zwycięzca kilkudziesięciu slamów poetyckich w całej Polsce. ​

Posłuchaj

07.07.19 "Kulturalnie na temat". Co to jest slam poetycki?
+
Dodaj do playlisty

- Zawsze lubiłem publicznie występować i publicznie manifestować swoje wiersze, więc naturalną rzeczą było dla mnie poszukiwanie miejsca, gdzie będę mógł to robić i konfrontować się z innymi osobami - powiedział Jakub Węgrzyn. Poeta zauważył jednak, że idea slamu jako pierwsza pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. - Tam chodziło o to, by poezję wyprowadzić z zamkniętych, ciasnych i elitarnych pomieszczeń do zwykłych miejsc. Twórcy chcieli ją przybliżyć szerszemu gronu, widzom którzy niekoniecznie identyfikują się z literaturą - zaznaczył.

Gość PR24 podkreślił, że ta idea niesamowicie go pociąga, ponieważ nie ma w niej zjawiska egalitaryzacji. - Slamy najczęściej realizowane są w przestrzeniach publicznych, do których każdy ma dostęp. Najczęściej są to po prostu bary czy kawiarnie. Dzięki temu można dotrzeć z przekazem do ludzi, których nie znajdziemy na typowych spotkaniach literackich - dodał.

Jakub Węgrzyn zauważył również, że początek slamu w Polsce nie przypominał takiego performansu, jaki możemy oglądać dzisiaj. - Głównie ludzie czytali z kartki i cała forma raczkowała. Dopiero z czasem zjawisko nabrało tempa i zaczęło się dynamizować - komentował zwycięzca kilkudziesięciu slamów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziłKatarzyna Cygler. 

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 06.07.2019

Godzina emisji: 23.35

Polecane

Wróć do strony głównej