X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kuracjuszki". Kobiece historie internowania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 23:59
- Powodów do wystawienia tego spektaklu było wiele, także osobistych, Myślę o sobie nie tylko o artystce, ale i aktywistce, ważne są dla mnie tematy społeczne, publiczne. Kiedy  spotkałam się z historią kobiet-działaczek ruchu opozycyjnego, uznanych przez komunistyczny system za niebezpieczne, zagrażające, pomyślałam o nich jako o symbolicznych koleżankach, matkach – mówiła będzie Dorota Ogrodzka reżyserka projektu teatralnego pt. "Kuracjuszki".
Audio
  • 04.05.19 Dorota Ogrodzka: teatr jest medium, które kocha historie
Kuracjuszki
"Kuracjuszki"Foto: powszechny.com / mat. promocyjne

W styczniu 1982 roku pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności”, aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi.

- Zainteresowało mnie, w jaki sposób odnajdowały się, próbowały budować swoją postawę oporu w tak niezwykle trudnej opresyjnej sytuacji obozu. Warstwa artystyczna też była dla mnie ciekawa, opowieść o miejscu w którym nagle znalazło się wiele kobiet z tak różnych środowisk, budowanie przez nie społeczności rozbudziło moją wyobraźnię teatralną.

W obozie internowanych zostało ponad 400 kobiet m.in : Hanna Natora-Macierewicz, Anna Walentynowicz, Halina Mikołajska. Przez kolejne tygodnie i miesiące internowane poddawane były swoistej "kuracji", której niezbędność orzeczona została przez władzę, w opresyjnym, a zarazem protekcjonalnym geście.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Katarzyna Cygler.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 04.05.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak