Ksiądz Adalbert Wojciech Zink. Obrońca prymasa Wyszyńskiego

2021-09-19, 12:32

Ksiądz Adalbert Wojciech Zink. Obrońca prymasa Wyszyńskiego
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Przeciwstawił się nie tylko władzom PRL, ale również deklaracji Konferencji Episkopatu Polski, która była dość serwilistyczna - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Kierski.

Posłuchaj

Krzysztof Kierski o księdzu Adalbercie Wojciechu Zinku (Historyczne wydarzenie tygodnia)
+
Dodaj do playlisty

"Tylko pies Baca i Niemiec upomnieli się o swojego prymasa" - mawiał kardynał Stefan Wyszyński, gdy wspominał swoje aresztowanie we wrześniu 1953 roku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pies to owczarek, który ugryzł jednego z ubeków. Niemiec, to ksiądz Adalbert Wojciech Zink, wikariusz generalny diecezji warmińskiej, który jako jedyny duchowny, pozostający na wolności członek Episkopatu Polski, nie podpisał aprobującej aresztowanie prymasa deklaracji Episkopatu z września 1953 roku. Prymas nazwał go Niemcem, bo ks. Zink większość życia spędził na pograniczu polsko-niemieckim. Pochodził z Warmii, jego ojciec był Niemcem, matka Warmiaczką. Jako duchowny, pełnił posługę w warmińskich wsiach, mówił warmińską gwarą.

Powiązany Artykuł

Nycz 1200.jpg
Beatyfikacja matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego. Nycz: Bogu dzięki, że nam się to przydarzyło

- Przeciwstawił się nie tylko władzom PRL, ale również  deklaracji Konferencji Episkopatu Polski, która głosiła: "Episkopat Polski w trosce o dobro Kościoła i narodu, a zarazem w interesie jedności i zwartości naszego narodu, zdecydowany jest starać się, aby […] stworzyć sprzyjające warunki dla normalizacji stosunków między Państwem a Kościołem". Episkopat Polski pod presją czynników państwowych wydał deklarację potępiającą rzekomą antypaństwową działalność biskupa Czesława Kaczmarka i wezwał wiernych do zachowania pokoju. Uważny czytelnik wychwyci, że w pewnym sensie przyzwolił na represyjną działalność komunistów wobec Kościoła - tłumaczył Krzysztof Kierski.

Czytaj także:

Historyk podkreślił, że w nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym Episkopatu Polski w tej sprawie brało udział tylko 22 duchownych, w tym 10 ordynariuszy i sekretarz. - Na miejsce 15 biskupów, którzy zostali pozbawieni władzy w diecezjach przez komunistów, weszli księża wikariusze, którzy nie należeli do kolegium biskupiego i byli wybrani pod naciskiem władz. Głos Episkopatu nie był więc reprezentatywny - wyjaśnił Kierski. 

Posłuchaj

Krzysztof Kierski o księdzu Adalbercie Wojciechu Zinku (Historyczne wydarzenie tygodnia) 21:08
+
Dodaj do playlisty

Zinkowi zarzucono działalność antypaństwową i uwieziono na 16 miesięcy na warszawskim Mokotowie. W lutym 1955 r. wyszedł na wolność, ale na Warmię wrócił dopiero po październikowej „odwilży” 1956 roku.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Krzysztof Kierski (historyk, IPN)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina: 11:09

Polecane

Wróć do strony głównej