X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Szwagrzyk o pracach na terenie więzienia "Toledo": szczątki znajdowały się na bardzo płytkiej głębokości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 12:17
- W tym roku postanowiliśmy kontynuować nasze działania i przenieśliśmy prace na teren dawnego ogrodu więziennego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK
szwagrzyk 663 free.jpg
"Obszar kryje wiele dramatycznych tajemnic". IPN odkrył kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia "Toledo"

Tematem rozmowy były prace poszukiwawcze prowadzone na terenie dawnego więzienia "Toledo" w Warszawie.

- Za nami trzy tygodnie ciężkich prac - powiedział. - Od początku lipca kontynuujemy działania, które wykonywaliśmy tam w ubiegłym roku, i przypomnę, że efektem tych prac i poszukiwań było odnalezienie szczątków 19 osób, które odkryliśmy na terenie więzienia, ale także za murem więziennym.

Posłuchaj
22:33 PR24_mp3 2021_07_25-11-06-28.mp3 Prof. Krzysztof Szwagrzyk: było to straszne miejsce (Polskie Radio 24)

- W tym roku postanowiliśmy kontynuować nasze działania i przenieśliśmy prace na teren dawnego ogrodu więziennego, tego miejsca, o którym pewne relacje mówiły, że były tam grzebane szczątki ofiar systemu komunistycznego - zaznaczył. Jak dodał, "było to straszne miejsce".

- Bezpośrednio przy murze więziennym, tuż za nim na bardzo płytkiej głębokości, nieraz zaledwie około 30 cm, byli grzebani ci, którzy zmarli, bądź ci, których uśmiercono w tymże więzieniu - powiedział.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk odniósł się także do prac prowadzonych w ciągu ostatnich trzech tygodni. - Efektem tych działań jest odnalezienie kolejnych 10 ofiar i chyba na nas wszystkich największe wrażenie zrobił dół śmierci, który odkryliśmy w zeszłym tygodniu - powiedział. - Szczątki znajdowały się tam na bardzo płytkiej głębokości i były to przeważnie stare osoby. Jedna kobieta i co najmniej trzy osoby, które zostały uśmiercone strzałem w potylicę, co do czwartej nie mamy jeszcze pewności - wyjaśnił.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 11.06

jb


Czytaj także

Wiceszef IPN o poszukiwaniach szczątków rtm. Pileckiego: zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 19:00
- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy - tak o poszukiwaniach i identyfikacji szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego mówi wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Krzysztof Szwagrzyk. Jego zespół rozpoczął kolejny etap prac archeologicznych na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przy budowie pawilonu odnajdywano szczątki ludzkie". Wiceszef IPN o nowych pracach archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:04
Dawne więzienie mokotowskie i jedna z kwater na Wojskowych Powązkach w Warszawie - to kolejne miejsca, w których Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania ofiar totalitaryzmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: liczbę ofiar komunizmu w stolicy szacujemy na nie mniej niż 2,5 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:50
- Miejsc, które powinniśmy przebadać w całej Warszawie mamy niezwykle dużo. Liczbę ofiar tylko komunizmu w stolicy szacujemy na nie mniej niż 2,5 tys. osób - ludzi zmarłych, straconych, zakatowanych, zastrzelonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń