X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polski żywioł był najbardziej zwalczany". Kierski o zbrodniach Sowietów podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 12:14
- Były to zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przede wszystkim z motywów narodowościowych i politycznych. Bo władze sowieckie doskonale rozumiały, że polski żywioł jest główną przeszkodą dla utrwalania ich panowania w okupowanym kraju. Stąd też był on najbardziej zwalczany - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kierski, historyk z delegatury IPN w Olsztynie.
Radzieckie czołgi podczas II wojny światowej. Zdjęcie ilustracyjne
Radzieckie czołgi podczas II wojny światowej. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Wikimedia Commons

22 czerwca 1941 roku Adolf Hitler uderzył na Związek Sowiecki. Działania te nazwano Operacją Barbarossa. W trakcie konfliktu ucierpiało wielu Polaków. O więzionych i mordowanych przez Sowietów naszych rodakach mówił gość PR24. 

barbarossa_663.jpg
Operacja "Barbarossa" - starcie tyranów

 - Bez wątpienia były to zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przede wszystkim z motywów narodowościowych i politycznych. Bo władze sowieckie doskonale rozumiały, że polski żywioł jest główną przeszkodą dla utrwalania ich panowania w okupowanym kraju. Stąd też był on najbardziej zwalczany - powiedział Krzysztof Kierski. 


Posłuchaj
22:53 PR24_mp3 2021_06_20-11-06-32.mp3 Krzysztof Kierski o zbrodniach Sowietów dokonanych na Polakach podczas II wojny światowej (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Jak zaznaczył, "Polacy byli bez wątpienia tą narodowością, na którą spadły najcięższe prześladowania na obszarach, które znalazły się pod okupacją sowiecką".

- Kiedy rozpoczęła się Operacja Barbarossa, Sowieci już tego samego dnia dokonali pierwszych mordów na ludności polskiej, uznanej za element wrogi, kontrrewolucyjny i antysocjalistyczny - dodał historyk. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Krzysztof Kierski (historyk z delegatury IPN w Olsztynie)
Data emisji: 20.06.2021
Godzina emisji: 11.06

bartos

Czytaj także

Brytyjski pisarz w Warszawie: rtm. Pilecki jako pierwszy informował o horrorze Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 22:50
- Pierwsze raporty o horrorze dziejącym się w KL Auschwitz opracowywał rtm. Witold Pilecki - podkreślił brytyjski dziennikarz i pisarz Jack Fairweather, który odwiedził Warszawę w związku z promocją swojej książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 08:22
- Odbudowa Pałacu Saskiego byłaby jednym z ostatnich etapów rekonstrukcji Warszawy po destrukcji II wojny światowej. Udział Niemców w tym przedsięwzięciu byłby ważnym rozdziałem w umacnianiu pojednania polsko-niemieckiego – ocenia historyk sztuki prof. Tadeusz Bernatowicz.
rozwiń zwiń