X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szeremietiew o 4 czerwca 1992 roku: fizycznie czuło się, że dzieje się coś wielkiego i niedobrego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:07
- W takiej pozycji znalazłem się w tę noc, gdy rząd premiera Jana Olszewskiego był łagodnie mówiąc odwoływany, a mówiąc w rzeczywistości obalany - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew.
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK
Tomasz Żukowski 1200.JPG
"Znacznie wpłynęły na polską historię". Dr Żukowski o wyborach 1989 roku i obaleniu rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Był to pierwszy po II wojnie światowej gabinet wybrany w całkowicie wolnych wyborach.

- Kiedy doszło do konfliktu bardzo ostrego między naszym rządem, a prezydentem Wałęsą, wtedy rzecz dotyczyła Ministerstwa Obrony Narodowej i polityki, którą realizował minister Parys - wspomina rozmówca. - Gdy premier zdecydował o tym, że zdymisjonuje Jana Parysa, aby zmniejszyć napięcie, ja byłem wiceministrem, więc zlecił mi kierowanie resortem obrony - dodał.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2021_06_06-11-06-57.mp3 Romuald Szeremietiew: przerażone, złe twarze wszystkich tych, którzy na sali sejmowej byli zagrożeni (Polskie Radio 24)

Romuald Szeremietiew był "jedynie kierownikiem resortu, sekretarzem stanu, który pełni obowiązki ministra obrony". Stało się tak ponieważ Lech Wałęsa nie wyrażał zgody na to, aby działacz "został konstytucyjnym ministrem". - W takiej pozycji znalazłem się w tę noc, gdy rząd premiera Jana Olszewskiego był łagodnie mówiąc odwoływany, a mówiąc w rzeczywistości obalany - podkreślił. 

"Atmosfera grozy"

- Najbardziej pamiętam przemówienie Jana Olszewskiego na sali sejmowej, atmosferę takiej grozy kiedy padły słowa z ust premiera "Czyja będzie Polska?" - przywołał.

- Fizycznie czuło się, że coś wielkiego i niedobrego się dzieje. Reagującego śmiechem, takim nerwowym, Lecha Wałęsę, który był w loży prezydenckiej i przerażone, złe twarze wszystkich tych, którzy na sali sejmowej byli zagrożeni - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Romuald Szeremietiew

Data emisji: 06.06.2021

Godz. emisji: 11.07

jb


Czytaj także

Poseł PiS o obaleniu rządu Olszewskiego: nie chciano ujawnić teczek obcej agentury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 09:33
- Pamiętam słowa niektórych polityków o tym, że przy Okrągłym Stole nic nie zostało obalone, a raczej dogadane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gwóźdź, poseł PiS. Gościem audycji był też Kazimierz Kleina, senator KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: nie można było budować Rzeczpospolitej wykorzystując pozostałości po PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 15:26
- Przed oczami oczywiście mamy te teczki i wydaje się, że to o to chodziło, ale były zdarzenia wcześniej, znacznie ważniejsze, to one sprawiły, że z taką wściekłością ten rząd był atakowany - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: program niepodległościowy Jana Olszewskiego jest dziś realizowany

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:24
- Program gospodarczy, społeczny, polityczny, międzynarodowy, program niepodległościowy, jaki sformułował ten rząd pod patronatem Jana Olszewskiego, dał początek właśnie programowi, który dzisiaj osiągnął tak wielkie sukcesy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń