X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

76. rocznica wyzwolenia KL Stutthof. Historyk: to był obóz pracy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 11:59
- Obóz koncentracyjny Stutthof był obozem pracy. To właśnie praca była przeznaczeniem osób w nim osadzonych - powiedział w audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Muzeum Stutthof, były hitlerowski obóz koncentracyjny KL Stutthof
Muzeum Stutthof, były hitlerowski obóz koncentracyjny KL StutthofFoto: PAP/Piotr Wittman

9 maja jest to data uznawana za dzień wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W niedzielę przypada 76. rocznica wyzwolenia KL Stutthof.

- Na teren obozu, jeszcze wtedy funkcjonującego, wkroczyli radzieccy zwiadowcy i to oni otworzyli bramę przed więźniami - opowiedział Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof.

Stutthof 663x364.jpg
Stutthof. Sześć lat piekła więźniów obozu

Ten nazistowski obóz istniał najdłużej na ziemiach polskich, bo od 2 września 1939 do 9 maja 1945 roku. Przez 2077 dni przewinęło się przez niego 110 tys. osób, z czego 65 tys. zmarło, zaginęło lub zostało zamordowanych.

"Obóz pracy"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na istotę i organizację obozu.  Piotr Tarnowski powiedział, że obóz koncentracyjny Stutthof był "obozem pracy".

- To praca była przeznaczeniem osób w nim osadzonych - podkreślił. - Jeżeli te osoby się nie nadawały do pracy z powodu braku umiejętności lub stanu zdrowia, to nie były one potrzebne - dodał.

Czytaj także:

Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie zaznaczył, że osadzeni pracowali niedożywieni, niewypoczęci, niemający żadnej opieki zdrowotnej. Gdy chorowali lub umierali, byli po prostu zamieniani przez innych więźniów.

Kategorie więźniów

Jeżeli chodzi o więźniów, którzy nie byli Niemcami, w ujęciu III Rzeszy, byli to więźniowie polityczni. Jak opowiedział gość Polskiego Radia 24 te osoby trafiały do Stutthof, ponieważ zagrażały planom politycznym, gospodarczym lub militarnym.

- Do obozu trafiały także osoby, które odmawiały służby wojskowej. Byli to też świadkowie Jehowy, homoseksualiści, więźniowie aspołeczni i kryminalni - powiedział Piotr Tarnowski.

Pośród osadzonych stanowili największą część obywatele II Rzeczpospolitej, ale narodowościowo byli to Żydzi, których osadzono aż 28 tys. spośród 110 tys. wszystkich więźniów.


Posłuchaj
21:41 PR24_mp3 2021_05_09-11-06-45.mp3 Piotr Tarnowski o wyzwoleniu obozu Stutthof ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/PR24)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Tarnowski (dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina: 11:06

bf

Czytaj także

Józef Garliński - numer 121421

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 06:00
- W Nowym Jorku, kiedy zobaczono numer obozowy na moim ramieniu, uznano mnie za Żyda. Gdy powiedziałem, że byłem Polakiem więzionym w Auschwitz - nie dawano mi wiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:46
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

53 lata temu zmarła Zofia Kossak-Szczucka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:55
"Kto milczy w obliczu mordu - staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia - ten przyzwala" - pisała Zofia Kossak-Szczucka w reakcji na rozpoczęcie wielkiej akcji likwidacji w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń