X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aktywista LGBT opluł pomniki "Łupaszki" i "Lalusia". Prof. Panfil: szkoła i rodzice abdykowali

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:02
- Młodzi ludzie zaczęli żyć w pustce wychowawczej, nikt nie zajmował się formowaniem ich umysłów i dusz. Jeśli ktoś, to ci, którzy mieli wrogie wobec Polski cele - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil. 
Audio
  • Prof. Tomasz Panfil gościem Tadeusza Płużańskiego (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka (z lewej) oraz por. Marian Pluciński ps. Mścisław.
Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" (z lewej) oraz por. Marian Pluciński ps. "Mścisław". Foto: Archiwum IPN | http://poszukiwania.ipn.gov.pl/

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych aktywista LGBT Franciszek Vetulani opluł pomniki Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i Józefa Franczaka "Lalusia" w Krakowie z okrzykiem znanym z ekscesów lewackich bojówkarzy ze Strajku Kobiet - "Wypie.dalać!". Nagranie z tego wydarzenia zostało umieszczone w sieci. Student z Krakowa, wspominanych 1 marca Żołnierzy Wyklętych określa jako "żołnierzy przeklętych, członków band prowadzących działalność partyzancką po II wojnie światowej".

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sprawa jest dowodem na to, że sukcesem zakończyło się rozkładanie polskiego systemu oświaty w latach 90. XX wieku. - Na pewno stoi za tym niedouczenie i zła wola. Stanowi to również dla nas bardzo bolesną nauczkę. Nie tak dawno wpadł w moje ręce tekst nauczyciela jednej z przedwojennych szkół wojskowych, który pisał w jaki sposób uczyć poszczególnych przedmiotów, by nie tylko przekazywać wiedzę, ale również wychowywać młodych ludzi w miłości do Polski. Dziś nie robimy z tego nic. Ewentualnie podziwiamy bohaterstwo naszych żołnierzy, które przecież nie wzięło się z niczego. Wzięło się ze szkoły, z sensownego i dobrze pomyślanego systemu wychowawczego - powiedział prof. Tomasz Panfil. 

Warszyc280.jpg
Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

Historyk tłumaczył, że sprawa z Krakowa jest paradoksalnie przykładem porażki i zwycięstwa. - O to chodziło, gdy zamilczano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, gdy po raz drugi tworzono z nich Żołnierzy Wyklętych, czyli w latach 90., gdy likwidowano myśl, że szkoła może wychowywać.  Szkoła abdykowała, zrzekła się funkcji wychowawczej. To samo dotyczy rodziców, którzy zajęli się zarabianiem pięniędzy. Młodzi ludzie zaczęli żyć w pustce wychowawczej, nikt nie zajmował się formowaniem ich umysłów i dusz. Jeśli ktoś, to ci, którzy mieli wrogie cele wobec Polski. W tym kontekście nie dziwię się temu, co widziałem na filmiku, choć to jakby mi ktoś dał w twarz. Z drugiej strony tacy ludzie zawsze istnieli. 75 lat temu ten młody człowiek biłby partyzantów po piętach - podkreślił prof. Panfil.


Posłuchaj
21:32 PR24_mp3 2021_04_18-11-06-23.mp3 Prof. Tomasz Panfil gościem Tadeusza Płużańskiego (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu poinformował, że zamierza postawić Vetulaniego przed sądem. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk, IPN)
Data emisji: 18.04.2021
Godzina emisji: 11.06

PR24/tj

Czytaj także

"Była Polką z wyboru". Wspomnienie o Lidii Lwow-Eberle

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 08:37
- Można ją zaliczyć do ostatnich reprezentantów wielokulturowej Polski Jagiellońskiej, gdzie wartość człowieka wyznaczało to kim był a nie narodowość - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk IPN dr Kazimierz Krajewski.
rozwiń zwiń