X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Gontarczyk: część z pochowanych na Powązkach to komunistyczni zbrodniarze, typy spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 11:49
- To, że zbrodniarze leżą obok swoich ofiar w Alei Zasłużonych jest rzeczą budzącą oczywiste wątpliwości. W czasach najbardziej okrutnego terroru pełnili kluczowe funkcje w aparacie przemocy. Przy zachowaniu pewnych fundamentalnych reguł cywilizacyjnych, godnościowych, można dokonać przeniesienia ich grobów - powiedział dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Dr Piotr Gontarczyk o pomyśle przeniesienia grobów komunistycznych zbrodniarzy spoczywających na Powązkach ("Historyczne wydarzenie tygodnia")
Powązki Wojskowe w Warszawie
Powązki Wojskowe w WarszawieFoto: marekusz / Shutterstock.com

Mateusz Morawiecki odniósł się niedawno do pomysłu przeniesienia grobów komunistów z warszawskich Powązek. Jak zauważył premier, "osoby, które wysługiwały się łajdakom, powinny być napiętnowane, a nie mieć miejsce w alei zasłużonych". Szef rządu zapowiedział, że należy przyjrzeć się tej sprawie. 

powązki cmetarz wojskowy shutterstock_1852281340 1200.jpg
Szef UdSKiOR: groby dygnitarzy z PRL należy usunąć z Powązek. To powinien być narodowy panteon

- Komuniści, po przejęciu władzy w Polsce, próbowali, także przez tego rodzaju pochówki, ją legitymizować. Korzystali również z tego, że rządzili krajem i zaczęli swoich funkcjonariuszy chować w miejscu dla Polaków świętym - wskazał dr Piotr Gontarczyk.

Jak zauważył, nazwiska niektórych ludzi spoczywających na Powązkach, są zdumiewające. - Często są to zwykli zbrodniarze, typy spod ciemnej gwiazdy, kreatury rzadko spotykane. Leżą niekiedy obok swoich ofiar. W czasach najbardziej okrutnego terroru pełnili kluczowe funkcje w aparacie przemocy. To, że spoczywają w takim miejscu, jest co najmniej dyskusyjne - dodał historyk.

Posłuchaj
20:59 PR24_mp3 2021_04_11-11-07-05.mp3 Dr Piotr Gontarczyk o pomyśle przeniesienia grobów komunistycznych zbrodniarzy spoczywających na Powązkach ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

W opinii rozmówcy Tadeusza Płużańskiego, wydaje się, że przy zachowaniu pewnych fundamentalnych reguł cywilizacyjnych, godnościowych, można dokonać przeniesienia grobów komunistów.

- To, że zbrodniarze leżą obok swoich ofiar w Alei Zasłużonych jest rzeczą budzącą oczywiste wątpliwości. Gdyby zdecydowano się na przeniesienie grobów, musi być to solidnie uzasadnione i przeprowadzone. Powinno budzić jak najmniej wątpliwości, gdyż niektóre z osób, służących w aparacie komunistycznym, trudno będzie nazwać zbrodniarzami. Sprawa musi zostać solidnie przemyślana i dopięta na ostatni guzik, by później nie budziła sporów - zaznaczył dr Gontarczyk.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Piotr Gontarczyk, historyk z IPN
Data emisji: 11.04.2021
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Dekomunizacja Powązek. Dr Bukowski: na narodowej nekropolii nie mogą leżeć bohaterowie i zdrajcy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 08:01
- Problemem jest to, że Powązki Wojskowe są cmentarzem komunalnym. One powinny być - a przynajmniej w części, w której pochowani są ludzie uznani za zasłużonych - cmentarzem zarządzanym przez państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Bukowski rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
rozwiń zwiń