X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstanie "Tygodnika Solidarność". "To był przełom w historii PRL"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 12:32
- Był to przełom w historii PRL. Mówiło się, że to była pierwsza gazeta od Władywostoku po Łabę, wydawana w kolportażu oficjalnym, wolna i niezależna - powiedział o momencie powstanie pierwszego wolnego tygodnika w okresie komunizmy Jerzy Kłosiński, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

40 lat temu, 3 kwietnia 1981 r., ukazał się numer 1 "Tygodnika Solidarność". Był to pierwszy od ponad trzech dekad legalny tytuł prasowy, niezależny od władz komunistycznych. Niemal od razu stał się jednym z najważniejszych elementów społeczeństwa obywatelskiego "karnawału Solidarności".

Krszystof Wyszkowski 1200.jpg
"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

Przełom

Jerzy Kłosiński odniósł się do faktu, że pierwszy numer Tygodnika Solidarność pojawił się dopiero w kwietniu, mimo że jego powstanie było efektem porozumień w sierpniu 1980 roku. - Trzeba znać historię tamtego okresu, żeby zrozumieć dlaczego dopiero po pół roku ukazał się pierwszy numer. Wynikało to z tego, że władza stawiała opór. Bała się przede wszystkim wolnej prasy. Trzeba pamiętać, że w tym czasie komisje zakładowe zaczęły wydawać swoje biuletyny i już monopol prasy rządowej został przełamany – powiedział.

- Były również problemy z powołaniem redakcji. Były problemy także z redaktorem naczelnym. Ostatecznie Lech Wałęsa powołał na to stanowisko Tadeusza Mazowieckiego. Samo pojawienie się tego tygodnika było dużym wydarzeniem. Niezależny tytuł pojawił się w 500 tysięcznym nakładzie i był wolny – dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że powstanie tygodnika było wyjątkowe na skalę całego Związku Radzieckiego. - Był to przełom w historii PRL. Mówiło się, że to była pierwsza gazeta od Władywostoku po Łabę, wydawana w kolportażu oficjalnym, wolna i niezależna. W całej przestrzeni obozu komunistycznego było to jedyne pismo o takim nakładzie powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:39 PR24_mp3 2021_04_04-11-06-48.mp3 Jerzy Kłosiński o powstaniu Tygodnika Solidarność ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jerzy Kłosiński
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 11.06

dz

Czytaj także

"Dziękuję za tę działalność". Prezydent uhonorował Jana Rulewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:02
W 40. rocznicę wydarzeń bydgoskich z marca 1981 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Jana Rulewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Przypomniał o roli, jaką odegrał Jan Rulewski w historii Solidarności i podziękował za jego postawę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier docenił zmarłego Jana Jerzmańskiego. "Bohater i sprawca obalenia systemu zła"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:18
"Dzięki takim ludziom, którzy nie zważając na konsekwencje represji ze strony władz, angażowali się w pomoc opozycji, była możliwość prowadzenia walki z systemem komunistycznym" - napisał premier Mateusz Morawiecki o zmarłym w ub. tyg. doktorze nauk prawnych Janie Jerzmańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 08:39
- Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział o historii Solidarności w kontekście świąt Wielkiej Nocy Paweł Skibiński, historyk.
rozwiń zwiń