X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Utworzenie Armii Krajowej. Prof. Panfil: była fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 07:54
- Chodziło o stworzenie instytucji, która będzie ponad partyjnymi podziałami. Miała być pozbawiona politycznej afiliacji, miała być ogólnonarodową, ogólnopaństwową, polską armią, nie chłopską, nie socjalistyczną czy narodową - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wacław Żdżarski / NAC

14 lutego 1942 roku doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która, jak podkreślił prowadzący audycję Tadeusz Płużański, była "fenomenem na skalę światową".

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

- Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że AK wprowadziła jeden komponent, może najważniejszy, czyli Polskie Państwo Podziemne. To był również fenomen. Tworzenie struktur, które w normalnych warunkach działają jawnie i oficjalnie, w okresie okupacji niemieckiej następowało "pod powierzchnią". Działało szkolnictwo, organizacje społeczne, parlament, służba zdrowia oraz siły zbrojne - wskazał prof. Tomasz Panfil.

Posłuchaj
22:59 PR24_mp3 2021_02_14-07-06-36.mp3 Prof. Tomasz Panfil o utworzeniu Armii Krajowej i pierwszym zrzucie cichociemnych ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Historyk zwrócił uwagę, że PPP nie było przypadkiem jednostkowym. - Polacy mają nieprawdopodobną, niespotykaną chyba w żadnej inne nacji, zdolność do organizowania się w warunkach trudnych. PPP z okresu okupacji korzystało z doświadczeń PPP z czasów przed powstaniem styczniowym. To tam wypracowano metody i techniki organizacji podziemnych struktur państwowych - przypomniał gość audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia".

Co ciekawe, nie tylko Polacy sięgnęli do wzorców z XIX w. Prof. Panfil przyznał, że istnieją wiarygodne przekazy, które informują o tym, że również gestapo pilnie studiowało w polskich archiwach dokumenty z okresu powstania styczniowego, usiłując zrozumieć i rozpracować fenomen PPP.

Odnosząc się do przemianowania ZWZ w AK, prof. Tomasz Panfil stwierdził, że miało to na celu, mimo zachowania struktur i dowództwa, aspekt psychologiczny oraz państwowotwórczy.

- Chodziło o stworzenie instytucji, która będzie ponad partyjnymi podziałami. Miała być pozbawiona politycznej afiliacji, miała być ogólnonarodową, ogólnopaństwową, polską armią, nie chłopską, nie socjalistyczną czy narodową. Ten plan się powiódł, udało się stworzyć siłę zbrojną, która przez ogół Polaków była identyfikowana jako polska armia, a nie bojówka którejś z partii - wyjaśnił.

-------------------

Ponadto w audycji rozmowa o rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych na terytorium okupowanej Polski. Dokonano tego w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk z IPN oraz KUL
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń