Czy określenie "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau jest właściwe?

2021-01-31, 07:54

Czy określenie "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau jest właściwe?
Auschwitz-Birkenau. Foto: Shuterstock/brunocoelho

- Mówi się o wyzwoleniu dlatego, że zastano w obozie 7 tys. osób. Natomiast kolejne 1,5 tys. przebywało w jego filiach. Nie tylko więźniowie byli zaskoczeni obecnością żołnierzy Armii Czerwonej, ale również oni sami - powiedział historyk prof. Bogusław Kopka.

Za nami kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on ustanowiony przez ONZ w 2005 roku na pamiątkę ludzi, którzy trafili do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wiąże się to również z tym, że 27 stycznia 1945 roku do tego miejsca dotarła Armia Czerwona.

Powiązany Artykuł

cywiński_forum_1200.jpg
Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

Część komentatorów i historyków twierdzi, że doszło wtedy do wyzwolenia obozu, inni natomiast nie zgadzają się z takim określeniem. Prof. Bogusław Kopka przyznał, że wspomniane miejsce zostało zajęte przy okazji, gdyż była to część ofensywy zimowej Armii Czerwonej, której głównym celem był Górny Śląsk, jako kluczowy ośrodek z powodu znajdujących się tam fabryk oraz infrastruktury przemysłowej.

Posłuchaj

Prof. Bogusław Kopka o sprawie używania określenia "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau ("Historyczne wydarzenie tygodnia") 21:54
+
Dodaj do playlisty

- Mówi się o wyzwoleniu dlatego, że zastano w obozie 7 tys. osób. Natomiast kolejne 1,5 tys. przebywało w jego filiach. Jednak nie tylko więźniowie byli zaskoczeni obecnością żołnierzy Armii Czerwonej, ale również oni sami, gdyż dowództwo nie poinformowało ich, co zastaną w tych miejscach. Spowodowało to, że nie byli przygotowani do niesienia pomocy - wskazał historyk.

Podkreślił, że więźniowie musieli czekać kilka tygodni na to, aż przybędą sanitariusze, lekarze oraz żywność. Przez ten czas dochodziło niestety do aktów przemocy ze strony czerwonoarmistów, w tym gwałtów na więźniarkach.

Więcej na temat pamięci o ofiarach obozu Auschwitz-Birkenau w całej rozmowie. Zapraszamy do odsłuchania jej nagrania.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Bogusław Kopka, historyk 
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej