X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy określenie "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau jest właściwe?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 07:54
- Mówi się o wyzwoleniu dlatego, że zastano w obozie 7 tys. osób. Natomiast kolejne 1,5 tys. przebywało w jego filiach. Nie tylko więźniowie byli zaskoczeni obecnością żołnierzy Armii Czerwonej, ale również oni sami - powiedział historyk prof. Bogusław Kopka.
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: Shuterstock/brunocoelho

Za nami kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on ustanowiony przez ONZ w 2005 roku na pamiątkę ludzi, którzy trafili do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wiąże się to również z tym, że 27 stycznia 1945 roku do tego miejsca dotarła Armia Czerwona.

cywiński_forum_1200.jpg
Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

Część komentatorów i historyków twierdzi, że doszło wtedy do wyzwolenia obozu, inni natomiast nie zgadzają się z takim określeniem. Prof. Bogusław Kopka przyznał, że wspomniane miejsce zostało zajęte przy okazji, gdyż była to część ofensywy zimowej Armii Czerwonej, której głównym celem był Górny Śląsk, jako kluczowy ośrodek z powodu znajdujących się tam fabryk oraz infrastruktury przemysłowej.

Posłuchaj
21:54 PR24_mp3 2021_01_31-07-06-48.mp3 Prof. Bogusław Kopka o sprawie używania określenia "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

- Mówi się o wyzwoleniu dlatego, że zastano w obozie 7 tys. osób. Natomiast kolejne 1,5 tys. przebywało w jego filiach. Jednak nie tylko więźniowie byli zaskoczeni obecnością żołnierzy Armii Czerwonej, ale również oni sami, gdyż dowództwo nie poinformowało ich, co zastaną w tych miejscach. Spowodowało to, że nie byli przygotowani do niesienia pomocy - wskazał historyk.

Podkreślił, że więźniowie musieli czekać kilka tygodni na to, aż przybędą sanitariusze, lekarze oraz żywność. Przez ten czas dochodziło niestety do aktów przemocy ze strony czerwonoarmistów, w tym gwałtów na więźniarkach.

Więcej na temat pamięci o ofiarach obozu Auschwitz-Birkenau w całej rozmowie. Zapraszamy do odsłuchania jej nagrania.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Bogusław Kopka, historyk 
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Za drutem obozów nie czekała wolność". Karol Nawrocki o wyzwoleniu obozu w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 17:35
- Ci ludzie zostali wyzwoleni, ale należy dodać, że za drutem obozów nie czekała na nich wolność, tylko Polska rodzącego się totalitaryzmu. Ci, którzy mogli opuścić Polskę, uciekali do wolnego świata, a tych, którzy zostali, ponownie zniewolono - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
rozwiń zwiń