X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Po głosowaniu na Węgrzech Mikołajczyk liczył, że wybory w Polsce będą wolne". Historyk o sytuacji w 1947 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 08:15
- Jedyną siłą niezależną przed wyborami w Polsce w 1947 r. było PSL kierowane przez Stanisława Mikołajczyka - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Mirosław Szumiło, historyk z IPN.
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław MikołajczykFoto: nac.gov.pl

19 stycznia 1947 r. w atmosferze represji odbyły się w Polsce wybory do Sejmu Ustawodawczego. Według sfałszowanych wyników wygrał Blok Demokratyczny (PPR, PPS, SL i SD), pokonując PSL, główną siłę niepodległościową. Stworzyło to pozory legalizmu władzy komunistycznej w kraju.

"Legitymizacja komunistów"

- To był moment przełomowy w tym sensie, że miał legitymizować władzę komunistyczną i kończyć okres przejściowy po wojnie. Faktycznie już w Jałcie postanowiono iż powstanie Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej - powiedział gość PR24.


andrzej-melak 663.jpg
"17 stycznia był tragiczną datą w dziejach Warszawy". Melak o wkroczeniu Rosjan do miasta

Przygotowania do wyborów trwały co najmniej od marca 1946 r., kiedy to powstał Państwowy Komitet Bezpieczeństwa, nad którym kierownictwo objął minister obrony narodowej, marszałek Michał Rola-Żymierski. W każdym z czternastu województw utworzono Wojewódzki Komitet Bezpieczeństwa.

Na co najmniej kilka miesięcy przed wyborami, uruchomiono machinę indoktrynacji w celu wywarcia bezpośredniego, nacisku na ludność. Za propagandę odpowiadały tzw. grupy agitacyjne. Nad przygotowaniami do wyborów czuwały dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy MO, ORMO i MBP oraz żołnierzy LWP. Ci ostatni, wraz z członkami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, formowali tzw. Grupy Ochronno-Propagandowe.

Posłuchaj
22:53 _PR24_AAC 2021_01_24-07-06-34.mp3 M. Szumiło o wyborach w 1947 r. ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

"PSL jedyną siłą niezależną"

- Jedyną polityczną siłą niezależną przed wyborami w 1947 r. było PSL kierowane przez Stanisława Mikołajczyka. On liczył na to, że wybory będą wolne. Pewną podstawę, by tak sądzić, mógł mieć po wyborach w 1945 r. na Węgrzech gdzie wygrała partia Drobnych Rolników, czyli odpowiednik PSL. Dla komunistów był to jednak sygnał ostrzegawczy, musieli więc wybory opóźniać i zorganizować referendum - powiedział Mirosław Szumiło.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Mirosław Szumiło ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Data emisji: 24.01.2021

Godzina: 07.06 

Czytaj także

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 15:43
- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński: wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał wyjaśniać zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 08:10
- Kpiną z ofiar i wymiaru sprawiedliwości było zakwalifikowanie wydarzeń z grudnia 1970 roku jako bójki z użyciem broni ze skutkiem śmiertelnym. Wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał zajmować się wyjaśnianiem zbrodni komunistycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. 
rozwiń zwiń