X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"17 stycznia był tragiczną datą w dziejach Warszawy". Melak o wkroczeniu Rosjan do miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 08:20
- W 1945 r. Rosjanie nie wyzwolili Warszawy, oni ją po prostu zajęli - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, działacz niepodległościowy. 
Andrzej Melak
Andrzej MelakFoto: PR24/PJ

Po Powstaniu Warszawskim, na rozkaz Adolfa Hitlera, Warszawa miała zostać zrównana z ziemią. Kiedy Niemcy uciekali z miasta w styczniu 1945 roku, stolica Polski była miastem ruin.

17 stycznia 1945 roku, do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. W operacji warszawskiej trwającej od 14 do 17 stycznia 1945 roku, brały też udział 47 i 61 Armia 1 Frontu Białoruskiego. Była to część wielkiej ofensywy nazwanej operacją wiślańsko-odrzańską, rozpoczętej przez Armię Czerwoną 12 stycznia 1945 roku.


Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

"Tragiczna data"

Obie armie sowieckie, 61 działająca z przyczółka warecko-magnuszewskiego oraz 47 nacierająca od strony Modlina, uderzyły w kierunku Błonia, oskrzydlając Warszawę z północnego i południowego zachodu, tworząc tzw. kocioł warszawski, w którym znalazła się niemiecka 9 Armia.

- 17 stycznia był jednak tragiczną datą w dziejach Warszawy, nie świętuję dziś tego wydarzenia. To nie było wyzwolenie, a zajęcie Warszawy. Odżył sojusz niemiecko-rosyjski - powiedział gość PR24.

Dodał, że Rosjanie "stali" na warszawskiej Pradze już od września 1944 r. Gdy w pełni trwało powstanie warszawskie, jak przypomniał, odmawiali pomocy aliantom. - Niemcy niszczyli, a Rosjanie pilnowali by ta zbrodnia minęła bezkarnie - powiedział Andrzej Melak.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Posłuchaj
22:48 _PR24_AAC 2021_01_17-07-06-52.mp3 A. Melak o zajęciu przez Rosjan Warszawy ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Melak (działacz niepodległościowy)

Data emisji: 17.01.2021

Godzina: 07.06 

Czytaj także

Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim: byłam świadkiem zastrzelenia małego chłopca

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 13:00
- Wszystko działo się tak szybko, że nawet nie było czasu, by się bać. Żyliśmy po prostu każdą chwilą - tak Powstanie Warszawskie w Polskim Radiu 24 wspominała Janina Jankowska ps. Jasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń