X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Była Polką z wyboru". Wspomnienie o Lidii Lwow-Eberle

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 08:37
- Można ją zaliczyć do ostatnich reprezentantów wielokulturowej Polski Jagiellońskiej, gdzie wartość człowieka wyznaczało to kim był a nie narodowość - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk IPN dr Kazimierz Krajewski.
Lidia Lwow-Eberle
Lidia Lwow-Eberle Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W wieku 100 lat zmarła 5 stycznia Lidia Lwow-Eberle, sanitariuszka w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, prywatnie jego narzeczona. Była znana w konspiracji pod pseudonimem "Lala".


pap_20130822_0CU Lidia Lwow 1200 czb.jpg
Zmarła Lidia Lwow-Eberle. Była symbolem walki o wolność. Posłuchaj jej wspomnień

Lidia Lwow-Eberle była Rosjanką, jej rodzice byli arystokratami, którzy uciekli przed bolszewikami do Polski. - W jej domu mówiło się po rosyjsku, ale na zewnątrz posługiwała się językiem polskim. Podkreślała, że ukształtowało ją harcerstwo i polska szkoła - powiedział dr Kazimierz Krajewski.

Posłuchaj
22:36 PR24_AAC 2021_01_10-07-06-21.mp3 Dr Kazimierz Krajewski o Lidii Lwow-Eberle (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

W sierpniu 1943 r. Lidia Lwow wstąpiła do pierwszego oddziału partyzanckiego Okręgu Wileńskiego AK, dowodzonego przez ppor. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica". Przyjęła pseudonim "Ewa". Oddział został podstępnie rozbrojony i częściowo wymordowany przez sowiecką brygadę partyzancką dowodzoną przez płk. Fiodora Markowa. Udało jej się uciec i dołączyć wraz z innymi ocalałymi do rtm. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Został on wcześniej wyznaczony przez komendę Okręgu Wileńskiego do objęcia dowództwa nad oddziałem "Kmicica", ale dotarł na miejsce tuż po masakrze polskich partyzantów. Na bazie rozbitków w krótkim czasie stworzył oddział nazwany wkrótce 5. Wileńską Brygadą AK. "Ewa" była w niej sanitariuszką.

30 czerwca 1948 r. została wraz z "Łupaszką" aresztowana. Skazano ją na karę dożywotniego więzienia. Była więziona w Fordonie i szczególnie ciężkim więzieniu dla kobiet w Inowrocławiu (w izolatce).  W styczniu 1957 r. złagodzono jej wyrok do 15 lat więzienia, a następnie darowano odbywanie reszty kary.


Czytaj także:


Prezydent Andrzej Duda nadał w listopadzie tego roku Lidii Lwow-Eberle Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o działalności polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, za działalność kombatancką i społeczną".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość:  dr Kazimierz Krajewski (historyk, IPN)
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 07.06

PR24

Czytaj także

Kobieta wyklęta. Zakłamana historia Emilii Malesy ps. Marcysia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 08:47
- Już w więzieniu zauważyła, że trafiają tam kolejne ujawnione przez nią osoby. Rozpoczęła wtedy głodówkę, by walczyć o wolność swoich ludzi  - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Szymon Nowak. 5 czerwca 1949 roku popełniła samobójstwo Emilia Malesa "Marcysia". 
rozwiń zwiń