X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przywracanie prawdy o zasługach kpt. Romualda Rajsa "Burego"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 08:08
- Życzyłbym osobom, które oskarżają mojego ojca, by otworzyły się na fakty, jakie są odkrywane. Jeśli ktoś tkwi na poziomie "Sztyletu Burego", książeczki wydawanej w okresie komunistycznym, to będzie w tym tkwił - powiedział inż. Romuald Rajs, syn kapitana Romualda Rajsa ps. Bury. Gościem Polskiego Radia 24 był również Michał Ostapiuk, autor wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki "Komendant Bury".
Fragment okładki książki - Komendant Bury. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa Burego
Fragment okładki książki - Komendant "Bury". Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"Foto: ipn.gov.pl

Romuald Rajs podczas okupacji niemieckiej był dowódcą 1 kompanii szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK oraz dowódcą 2 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK. W czasie okupacji sowieckiej pełnił funkcje dowódcy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i szefa Pogotowia Akcji Specjalnej w Komendzie Okręgu NZW Białystok. Nie złożył broni po 1945 roku i walczył o wolną Polskę, oddając za to swoje życie.

Edward_Taraszkiewicz 663.jpg
Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

30 grudnia minęła 71. rocznica śmierci "Burego". Michał Ostapiuk przyznał, że ze względu na szlak bojowy, jaki przeszedł Rajs, był on jednym z głównych celów poszukiwań dla komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. W 1948 r. funkcjonariusze wpadli na jego trop i doszło do zatrzymania.

- Trafił do białostockiego więzienia, gdzie przeszedł długie i brutalne śledztwo, które zakończyło się pokazowym procesem w białostockim kinie "Ton". Wyrok mógł być jeden - kara śmierci. Do dziś, mimo prac poszukiwawczych, nieznane jest miejsce pochówku "Burego" - przypomniał historyk IPN.

Posłuchaj
23:18 _PR24_AAC 2021_01_03-07-06-56.mp3 Goście Tadeusza Płużańskiego o pamięci związanej z kpt. Romualdem Rajsem "Burym" ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Jak wskazał inż. Romuald Rajs, jego ojciec musiał zginąć, gdyż "walczył z bezwzględnym najeźdźcą, który miał zapisaną eksterminację osób nastawionych patriotycznie". - Komuniści, instalując swoją zbrodniczą władzę, takich ludzi chcieli usunąć - dodał.

Postać Romualda Rajsa jest obiektem wielu dyskusji i kontrowersji. Wśród ludności pochodzenia białoruskiego nie jest uznawany za bohatera, ale za bandytę i ludobójcę.

- Pion prokuratorski IPN, prowadząc kilka lat temu śledztwo, uznał, że działania, chodzi o represje w stosunku do mieszkańców kilku białoruskich wsi, podjęte na przełomie stycznia i lutego 1946 r. przez 3 Brygadę Wileńską NZW, którą dowodził kpt. Rajs, nosiły znamiona ludobójstwa. Jednak podjęte przez historyków badania wskazały, że głównym czynnikiem, który zdeterminował podjęcie akcji przez struktury NZW był czynnik polityczny, uznano, że wspomniana ludność sprzyja okupantowi i go aktywnie wspiera - zaznaczył Michał Ostapiuk.

Przyznał również, że podczas tych działań śmierć poniosły osoby, które nie powinny zginąć. - Materiał archiwalny, który pozostał, a opieramy się głównie na relacjach świadków białoruskich, pokazuje, że nie było celem dowództwa oddziału, by we wspomnianych wsiach ginęły osoby niewinne - wyjaśnił.

- Życzyłbym osobom, które oskarżają mojego ojca, by otworzyły się na fakty, jakie są odkrywane. Jeśli ktoś tkwi na poziomie "Sztyletu Burego", książeczki wydawanej w okresie komunistycznym, to będzie w tym tkwił. Systematycznie przywracana jest prawda o moim ojcu, który był przecież Kawalerem dwóch orderów Virtuti Militari oraz Krzyża Walecznych - stwierdził inż. Rajs.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: inż. Romuald Rajs, syn kapitana Romualda Rajsa ps. Bury oraz Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant Bury"
Data emisji: 03.01.2021
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:15
- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń