X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 08:15
- Solidarność, za sprawą Jana Pawła II pozwoliła się zjednoczyć Polakom. Tego właśnie przerazili się ci, którzy mieli Polską za nic, którzy chcieli utrzymać władzę i uderzyli tchórzliwie 13 grudnia 1981 r. by miękko wylądować w nowej rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL.
Największym zwycięstwem strajków Sierpnia 1980 było utworzenie NSZZ Solidarność
Największym zwycięstwem strajków Sierpnia 1980 było utworzenie NSZZ „Solidarność”Foto: Stepniak/REPORTER/EASTNEWS

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Jan Żaryn 1200.jpg
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prof. Żaryn: coraz mniejsza zbiorowa wiedza o przeszłości

Stanisław Fudakowski mówił o wydarzeniach grudnia 1970 i 1981 r. oraz o wydarzeniach sierpniowych, towarzyszących powstaniu fenomenu, jakim było powstanie Solidarności. - Solidarność zrodziła się z bólu Polaków, z upokorzeń, których doznali w okresie PRL, kiedy było niszczone podglebie polskości - powiedział. 

Były opozycjonista komentował także wpływ wydarzeń Okrągłego Stołu na proces wyzwoleniu się Polski z komunizm po 1989 r. - Plan polegał na dogadaniu się komunistów z kolaborantami Solidarności, którzy utworzyli Okrągły Stół. To przy nim, a wcześniej w Magdalence, dogadano się ponad głowami Polaków, którzy gdy 4 czerwca zagłosowali przeciwko komunistom, znowu zostali zlekceważeni - stwierdził. 

Posłuchaj
23:14 _PR24_AAC 2020_12_27-07-06-26.mp3 27.12.2020 Stanisław Fudakowski (Polskie Radio 24 / Historyczne wydarzenie tygodnia)

- Apelowaliśmy, jako stowarzyszenie "Godność" w 1993 r. o powołanie Trybunału Narodowego do rozliczenia komunizmu, nie było odpowiedzi ze strony władz. Trzeba było stanąć w prawdzie, by w obieg informacji społecznej weszła decyzja, która określa winę i wartościuje sprawy, by ludzie wiedzieli, skąd są i jaka cenę trzeba było zapłacić za to, by dzisiaj mogli inaczej żyć, czuć się wolni i mądrze z tej wolności korzystać. Wtedy to nie mogło się udać, bo III RP była pochodną układu okrągłostołowego - podkreśłał Stanisław Fudakowski.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej

Data emisji: 27.12.2020

Godzina emisji: 07.06

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Golon o Grudniu '70: ukryte wpływy systemu komunistycznego przyczyniły się do braku rozliczeń

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 18:32
- Odpowiedzialni za Grudzień '70 absolutnie nie powinni pozostać bezkarni. Stało się inaczej w wyniku potęgi systemu komunistycznego i jego ukrytych wpływów, które przetrwały po okresie transformacji - powiedział prof. Mirosław Golon, szef gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była masakra". Uczestnik Grudnia' 70 o wydarzeniach w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 08:37
- Nigdy nie pomyślałem, że można strzelać do ludzi w plecy. W pewnym momencie usłyszałem salwę, obok mnie padł człowiek. Zaczęliśmy uciekać, słychać było tylko krzyk, płacz i jęk rannych ludzi - mówił na antenie Polskiego Radia Stanisław Wądołowski uczestnik wydarzeń Grudnia' 70 w Szczecinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek dialogu, będzie nam go brakowało". Tomasz Truskawa o Wojciechu Borowiku

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 15:03
- Wojtek walczył o ustawę o działaczach opozycji demokratycznej z PRL, która pomaga im w trudach codziennego życia - tak zmarłego Wojciecha Borowika wspominał w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa. Gościem audycji był też Tadeusz Płużański. 
rozwiń zwiń